Sdílejte

PRAHA / Na televizní obrazovky se vrací kultovní seriál Akta X. Diváci na návrat seriálu Akta X čekali dlouhých 14 let. Premiérový první díl Akta X odvysílala americká televize Fox v noci na pondělí 25. ledna.

Nová série Akta X začala tam, kde skončila ta předchozí. Chybět nebude stále větší moc tajných služeb, vrací se známé tváře. Kromě Muldera a Scullyové to bude například i Muž s cigaretou a z pozice výkonného producenta celý projekt zaštituje autor původního seriálu Chris Carter, který ke třem novým dílům napsal scénář a sám je i režíroval.

Podle filmového publicisty Kamila Fily se tvůrci seriálu Akta X nejdřív rozhodovali mezi dalším celovečerním filmem a seriálem a dali přednost druhé variantě.

„Podle mne v souladu s tím, že v současnosti jsou seriály mnohem větším fenoménem než filmy do kin. Diváci očekávají delší a propracovanější příběhy, tak z toho vzniká minisérie, je to šest dílů, žádný dlouhý seriál.“

Tvůrce seriálu Chris Carter uvedl, že přestávku od uvedení posledních dílů seriálu považuje jen za trochu delší reklamní pauzu. „Dobrá zpráva je, že svět je od té doby ještě podivnější. To těmto šesti novým příběhům jen nahrává,“ uvedl Carter.

Poprvé se agenti Mulder a Scullyová představili v roce 1993, za devět sezon se odvysílalo přes 200 dílů. Seriál Akta X nasbíral šestnáct cen Emmy a pět Zlatých glóbů.

Komentáře