UMTRH otevírá léto v Pařížské. Autor: www.umtrh.cz

Praha – „První opravdový trh s uměním“ (UMTRH), se uskutečnil již pošesté a popáté se konal v Pařížské ulici přímo v centru Prahy. Za dobu svého konání si projekt UMTRH získal status jakéhosi minifestivalu. Chce doslova vyhnat nové i stávající umělce do ulic, aby ukázali svou tvorbu světu. UMTRH dělá z historické Prahy opravdové umělecké a kulturní centrum.

UMTRH je unikátní projekt, jehož pořadatelem je spolek Žijeme v centru, a za kterým stojí magistrát města Prahy. Návštěvníci tu mají možnost vidět umělce přímo tvořit. Umění tu probíhá live, v pohybu a dynamicky. Ve své podstatě jde o střet umění s realitou. V budoucnu by se UMTRH měl stát otevřenou výstavní galerií Prahy, která oživí její kulturní scénu.

Z minulých ročníků…

První UMTRH se odehrál v září minulého roku a započal tak celý projekt, který probíhá za spolupráce a podpory Městské části Prahy 1, Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva kultury a také Czech Tourist Office. Poděkování patří i hotelu Intercontinental, na jehož piazze mohla celá událost proběhnout. Celkem přišlo na 5000 návštěvníků.

UMTRH se od jiných uměleckých a designových událostí v Praze liší nejen tím, že klade velký důraz na výtvarné umění, ale také chce návštěvníkovi ukázat, jak celé dílo vzniká. Dává tak možnost nahlédnout pod pokličku procesu.

Posnídejme spolu aneb podpořme sousedské soužití

Novinkou květnového UMTRHu bylo „BreakfastUM“. Jednalo se o formu komunitní snídaně, kterou připravil tým UMTRHu spolu s umělci i vystavovateli pod vedením JUDr. Zuzany Chlupáčové. Celkem se uvařilo a upeklo pro téměř 200 lidí! Pozvanými byly hlavně obyvatelé a sousedé Městské části Praha 1, což navazuje na jeden ze základních pilířů občanského sdružení Žijeme v centru. Jejich cílem je mj. podpora sousedského soužití obyvatel Prahy 1. Obě strany stolu si atmosféru snídaně vychutnali.

Jídlo bude i do budoucna součástí UMTRHu, a to v rámci nové umělecké platformy „Open kitchen“. Podpora českého lokálního jídla je prioritou. Pořadatelé UMTRHu chtějí také nechat vyniknout začínající české podnikatele a jejich produkty. Květnového trhu se například zúčastnil limonádový bar Juicee, originální česká pražírna kávy Café Alegre, nebo malý rodinný pivovar U Vacků.

„Otvíráme léto“ a nechybí na něm loutkové divadlo!

Téma tohoto víkendu bylo „Otvíráme léto“, což skvěle korespondovalo s počasím. Návštěvníci mohli kromě umění v podobě obrazů, šperků a originálních a vintage oděvů, možnost zhlédnout vystoupení akrobacie na dvou lanech Kristýny Vlčkové, poslechnout si hru na moderní housle Jolany Szajewské nebo zvučnou kytaru britského zpěváka Justina Lavashe. Tomáš Boček návštěvníky upoutal chytlavými melodiemi a charismatem sobě vlastním. Doprovodný program byl opravdu bohatý.

Celý víkend patřil také rodinám s dětmi. Loutkové divadlo Rakvičkárna odehrálo své představení, Lady Lu nadchla facepaintingem a děti si po celý víkend mohly zkusit sochařské umění pod vedením Barbory Chalupníkové. Dospělí si vyrobili peněženku na workshopu spolku „Já na tom dělám“.

Osobnost UMTRH a ohlasy od pořadatelů…

Osobností UMTRH byla zastupitelka města Prahy Eliška Kaplický, která přestřihla zahajovací pásku a dodala: „Jsem velmi ráda, že mohu událost jako je UMTRH podpořit. Obyvatel Prahy 1 ubývá, a proto se budeme snažit je vrátit zpět. Například tím, že jim nabídneme krásný trh s uměním, kam se budou rádi vracet každý měsíc.“

Pořadatelka Zdeňka Buláková si od UMTRH slibuje mnohé: „Chceme z UMTRH udělat tradici. Vytvořit jakýsi „melting pot“, kde se budou setkávat lidé, kterým je umění blízké s lidmi, kteří chtějí třeba jen objevovat a inspirovat se. Chceme, aby město zase žilo uměním jako kdysi. Nabídneme obyvatelům motivaci k tomu, aby na víkend neodjížděli na své chaty a chalupy, ale aby zůstávali ve městě a užívali si umění v ulicích.“

Pařížská ulice ožije UMTRHem každý poslední víkend v měsíci, a to až do konce roku. Nejbližší UMTRH bude tedy 24. a 25. června. „Celá akce je inspirovaná uměleckým trhem v Berlíně, který probíhá každý víkend. V budoucnu bychom chtěli přivést berlínský trh do Prahy a ten pražský do Berlína. Je to zatím jen naše myšlenka, ale my milujeme výzvy,“ dodává Zdeňka Buláková.

PSALI JSME TAKÉ: KOMPARZ: Staňte se součástí filmů natáčených v Ústeckém kraji

Autor: redakce

 

Komentáře