Saturnin Foto: ND Brno

BRNO / Neodolatelný a šarmantní sluha se objevuje na prknech Mahenova divadla v Brně. Saturnin, román českého spisovatele Zdeňka Jirotky je jedním z nejoblíbenějších českých humoristických románů vůbec.

Divadelního Saturnina se brněnští tvůrci snaží přiblížit co nejvíce původní knize z roku 1942, přesto, že Saturnin je mnohem známější díky filmové adaptaci Jiřího Věrčáka s Oldřichem Víznerem v hlavní roli. Tím vzniká originální inscenace, která má se zmíněným filmem pramálo společného, ale o to víc se přibližuje knize a samotnému autorovi.

Hra je doprovázena i živým swingovým bandem, který umocní atmosféru a vtáhne diváka do dob První Republiky, o swingové melodie a dokreslení děje se starají ledeničtí Melody Gentlleman. I díky této složce se stává adaptace naprosto jedinečnou. Chronicky známý, satirický příběh je obrazem mladého muže, který si najde sluhu – Saturnina, který ho vytrhne z jeho poklidného až stereotypního způsobu života způsobem, který je vlastní pouze inteligentnímu, zábavnému, leč trochu zvláštnímu sluhovi.

Lehký humor, živá hudba a zpracování, které se všem předchozím adaptacím vymyká, rozhodně stojí za návštěvu. Hra, stejně tak jako Saturnin, srší inteligentním humorem, svérázností a zvláštností, která vykouzlí úsměv na tváři nejednomu divákovi.

Komentáře