Češi se změny práce nebojí. Motivují je hlavně peníze, dle průzkumu personální agentury Grafton. Autor: ag. Grafton / Protext

Česko – Ve středu Úřad práce oznámil, že nezaměstnanost v České republice loni v prosinci po čtyřech měsících stagnací, či poklesů stoupla z listopadových 2,8 procenta na 3,1 %.

Podíl nezaměstnaných meziročně klesl, v roce 2017 v prosinci činil 3,8 %. Na konci roku 2018 bez práce zůstalo 231 500 lidí, což znamená nejnižší prosincovou hodnotu od roku 1996. Počet volných pracovních míst meziměsíčně i meziročně vzrostl.

Podle úřadu je nárůst nezaměstnanosti na konci roku běžný stav.

S příchodem zimy postupně končí sezonní práce, zejména v zemědělství či stavebnictví, a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ oznámila generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

Sadílková také uvedla, že v následujících měsících bude nezaměstnanost kvůli konci sezonních prací a pracovních úvazků na dobu určitou stagnovat, nebo mírně růst. Ale celoročně podle ní bude situace na pracovním trhu stabilní jako loni.

Nezaměstnaných bylo k 31. prosinci loňského roku asi o 16 500 více než ke konci listopadu, ale zároveň o 49 tisíc méně než před rokem. Sadílková uvádí, že nezaměstnanost během celého loňského roku kopírovala klasickou vývojovou křivku zohledňující sezonní vlivy.

ČTĚTE TAKÉ

Trh práce ovlivňoval stabilní rozvoj české ekonomiky,“ dodala.

Z českých regionů měla nejnižší nezaměstnanost Praha, kde bez práce bylo 1,9 % lidí. Nejvyšší nezaměstnanost naopak měl Moravskoslezský kraj se 4,7 procenty.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE