MUDr. Marek Slabý, Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Foto: #azzs.cz / official site

Praha – Zdravotnické záchranné služby celé ČR se distancují od televizního pořadu Linka 112, který vysílá stanice FTV Prima. Na produkci tohoto pořadu se žádná ze záchranných služeb v České republice nepodílí, ani nepodílela a s jeho tvůrci nespolupracuje.

Způsob, jakým pořad popisuje fungování linky 112, zcela zásadně odporuje realitě a v divákovi vzbuzuje představu o jakýchsi „univerzálních superoperátorkách„, které po přijetí tísňové výzvy vydávají pokyn k zásahu záchranářům, hasičům a policistům.

Práce operátorů jednotlivých složek IZS je na vysoké odborné úrovni a od jednotlivých pracovníků vyžaduje hluboké a detailní znalosti problematiky svého oboru. Nejen z tohoto důvodu je nemožné, aby jeden operátor byl schopen realizovat operační řízení všech základních složek IZS.

Z profesionálního hlediska se neztotožňujeme s prezentovanými postupy u řešení zdravotnických událostí, které jsou v některých případech i v rozporu s platnou legislativou a doporučeními.

Pořad Linka 112, vede diváky k hrubě zkreslenému pohledu na práci operátorů linky 112 a prezentuje jim informace, které pro ně mohou být nebezpečné. Zcela pomíjí nezastupitelnou roli dispečerů ZZS na linkách 155 a tím uvádí diváka v omyl. V případech, kdy je ohroženo lidské zdraví nebo život, je nutné vždy volat primárně na číslo 155.

Nedochází tak ke zdržení při přepojování hovoru z linky 112 a profesionální zdravotníci poskytnou volajícímu i účinné rady pro první pomoc. Přímé výhrady, které byly vyjádřeny adresně z více stran FTV PRIMA, ani reakce této televize na připomínky a výhrady nejen ZZS ČR, ale také Hasičského záchranného sboru a Policie ČR, nevedly zatím dle oficiálních prohlášení FTV PRIMA k jakémukoliv výsledku.

Navrhujeme proto, aby RRTV požadovala po FTV PRIMA razantní změnu rétoriky v souvislosti s pořadem. Považujeme za nezbytné, aby v úvodních titulcích jednotlivých epizod i na internetu a všude, kde je seriál ze strany FTV PRIMA propagován, bylo jasně uvedeno, že: Pořad zobrazuje na dramatických příbězích práci operátorů a zásahových složek, ale nečiní si nárok na zobrazování reality, skutečných podmínek operačního řízení, zásahů posádek, ani na edukaci veřejnosti.

Za AZZS ČR,

MUDr. Marek Slabý – Prezident
MUDr. Roman Gřegoř – Člen výkonné rady

Pozn. redakce: redakce internetového zpravodajského serveru #zpravyextra.cz, zveřejnila tento oficiální podnět Asociace Zdravotnických záchranných České republiky v plném znění, bez redakčních úprav a velice ráda mediálně zviditelní a podpoří stanoviska krajských ZZS v ČR a AZZS ČR vůči televizi Prima a jejím „nevhodným, až zavádějícím“ pořadům, které aktuálně na svých obrazovkách vysílá. 

-jb, (red.)

BEZ KOMENTÁŘE