Pozor Ledovka! Předpověď počasí #zpravyextra.cz Foto: pxhere.com / grafika redakce

Česko / regiony – V noci na  neděli 2. prosince bude teplota klesat na 0 až-4°C a to se bude v Čechách místy tvořit místy náledí nebo zmrazky z rozpuštěného sněhu. A od nedělního odpoledne do pondělního dopoledne 3. prosince ovlivní počasí u nás frontální systém, který bude postupovat střední Evropou k východu. Bude převážně pršet a to prakticky na celém území republiky.

Platnost od 1. prosince 18 hodin do 2. prosince do 8 hodin

Nízký stupeň nebezpečí – náledí. Varování platí především pro Ústecký, Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Středočeský kraj a také hlavní město Prahu.

Platnost od 2 prosince 15 hodin do 3 prosince do půlnoci

Nízký stupeň nebezpečí ledovka. Varování platí pro kraj Vysočina.

Platnost od 2 prosince 18 hodin do 3 prosince 12 hodin.

Vysoký stupeň nebezpečí silná ledovka! Varování platí pro Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský kraj.

Meteorologové doporučují omezit vycházení ven a při pohybu venku hodit velmi, opravdu velmi opatrně a starší nebo méně mobilní lidé nechodit vůbec ven. Motoristům pokud nemusí nevyjíždět autem ven, to platí i pro chodce, při silné ledovce. Hrozí vysoké nebezpečí úrazů. K tomuto varování se obecně připojili také krajští hasiči i záchranáři, kteří mají v těchto „ledových“ dnech opravdu napilno.

Předpověď počasí pro regiony

V sobotu bude zataženo až oblačno, na Moravě a ve Slezsku z počátku místy sněžení, jinde jen ojediněle. Občas i mrznoucí déšť s  tvorbou ledovky. V Čechách místy mlhy, pozor i mrznoucí. Denní teplota bude -3 až +1°C. V jihozápadní polovině Čech až 3°C. Na horách nad 1000m kolem -1°C a kolem 2°C na Šumavě a také v Krušných horách. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4m/s. Na severovýchodě Moravy a Slezska mírní jihozápadní vítr 3 až 7m/s.

Noc ze soboty na neděli bude zataženo, až oblačno občas slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení. Místy mrznoucí mlhy. Teploty klesnou na 0 až -4°C. V Čechách se místy bude tvořit náledí a zmrazky. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4m/s. Od vyšších poloch mírný jihovýchodní až jižní vítr 4 až 7m/s nárazech až 15m/s. Na horách, převážně na severu republiky pak v nárazech až 20m/s.

V neděli bude zataženo, až oblačno občas slabés něžení nebo mrznoucí mrholení. Odpoledne od západu občas déšť, později na severovýchodě Čech na Českomoravské vrchovině i na Moravě sněžení nebo mrznoucí déšť s možnou tvorbou ledovky. Denní teploty vystoupí na 3 až 8°C.

Na severovýchodě Čech na Českomoravské vrchovině a na Moravě -2 až +2°C. Na horách nad 1000m.n.m kolem 4°C, v Jeseníkách a Beskydech kolem-1°C. Bude foukat mírný jižní a jihovýchodní vítr 2 až 6m/s, Od vyšších poloh čerstvý 4 až 9m/s.v nárazech 15 až 20m/s. Na severu na hřebenech hor až 25m/s.

V pondělí, následující týden bude zataženo až oblačno občas déšť a na Moravě a ve Slezsku bude počátku místy mrznoucí a bude se tvořit ledovka. Ojediněle bude mlha. Noční teploty klesnou na 6 až 2°C. Ve Slezsku, na Moravě a na severovýchodě republiky +2 až -2°C. Přes den budou teploty +7 až +11°C. Bude se výrazně oteplovat. Na severovýchodě Čech, jen +1 až +5°C. Bude foukat mírný jihozápadní až jižní vítr 3až 7m/s. Na Šumavě a severovýchodě čerství vítr 5 až 9m/s., s nárazy 15m/s.

V úterý bude zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Nad 1000m postupně srážky smíšené nebo sněhové. Během dne ubývání srážek a oblačnosti. V noci budou teploty 8 až 4°C. Na Moravě a také severovýchodě Čech +5 až -1°C. Denní teploty budou nad nulou +7 až +11°C. Bude foukat mírný západní, až severozápadní vítr 3 až 7m/s., který bude večer slábnout.

Jiří Hausner,
(-red.)

Komentáře