Sdílejte
Sněhová bouře v USA Zdroj: Twitter

USA / K východnímu pobřeží USA dorazila v sobotu 23. ledna mohutná sněhová bouře Jonas, která podle předpovědí meteorologů zasáhne přes 50 milionů lidí v desítce států Ameriky. Vážnost situace dokládá varování Národního povětrnostního úřadu: podmínky během pátku a soboty mohou být až „život ohrožující“ a cestovat do Washingtonu „nemožné“. Škody mohou jít do několika miliard dolarů. Zprávy o tom přinesla zpravodajská stanice ČT24.

Podle aktuálních meteorologických modelů se má Washington ocitnout přímo v epicentru sněhové bouře. Na některých místech včetně metropole již napadlo kolem 15 až 20 centimetrů sněhu. Bouře Jonas se tak může stát nejhorší sněhovou smrští v historii města. Jen během soboty zde má podle předpovědi napadnout přes 80 centimetrů sněhu, přeháňky mají slábnout až v neděli 24. ledna. Úřady proto místním doporučují, aby své domovy až do pondělí vůbec neopouštěli.

Podle meteorologů není vyloučeno, že se bouře se svým dopadem vyrovná nechvalně proslulé bouři pojmenované Knickerbocker, které v lednu roku 1922 zničila střechu stejnojmenného divadla ve Washingtonu a zabila sto lidí.

VIDEO: Sněhová bouře Jonas v USA

Američané na celém východním pobřeží proto vyrazili ve velkém do obchodů, aby se předzásobili na celý víkend, kdy se nebude možné dostat vůbec ven. Regály obchodů již nyní zejí prázdnotou.

Počítá se s kolapsem dopravy, washingtonské metro dokonce pro jistotu přerušilo provoz. Znovu by se mělo rozjet v pondělí. Policie varuje řidiče, že se pokud možno vůbec nemají vydávat na silnice.

Zrušeno už bylo více než pět tisíc letů. „To se nevidí každý den. Z letiště je město duchů,“ píše redaktorka FCN.

Starosta New Yorku ujišťuje, že město je na příchod bouře Jonas připraveno – v pohotovosti jsou odklízecí vozy, městští údržbáři i elektrikáři. „Všichni počítají s dlouhou směnou,“ ujistil Bill de Blasio.

Komentáře