Krajští záchranáři zasahovali na dole ČSM ve Stonavě. Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Karvinsko – Tragédie v dole ČSM na Karvinsku, kde ve čtvrtek večer explodoval metan, má už 13 obětí. Další zranění se nachází v nemocnicích, někteří horníci na popáleninové klinice Fakultní nemocnice Ostrava.

V severní lokalitě dolu po 17. hodině explodoval metan. Mezi mrtvými a zraněnými jsou hlavně polští horníci, jeden zraněný je stále v kritickém stavu.

„Můžeme potvrdit mimořádnou událost na důlním pracovišti. Více informací v současné době ještě podat nemůžeme,“ prohlásil pro Českou televizi mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Na místě události se nacházejí kromě záchranářů i pracovníci báňské záchranné služby.

Na místo tragédie už se vydal i český premiér Andrej Babiš, informoval o tom na svém Facebooku.

Hned po skončení Bezpečnostní rady státu letím na místo tragédie do dolu ČSM, abych zjistil, jakou pomoc může naše vláda poskytnout.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Čtvrtek 20. prosince 2018

Premiéři Česka a Polska nabídli pomoc poškozeným

Český a polský premiér Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki jsou připraveni okamžitě poskytnout nutnou pomoc zraněným a rodinám zemřelých horníků, kteří zemřeli při výbuchu metanu v dolu ČSM nedaleko Karviné.

Výbuch v dole ČSM je obrovská tragédie. Rád bych vyjádřil svou nejhlubší soustrast pozůstalým. Jsem ve spojení se záchranáři, dělají maximum. Jsme připraveni okamžitě pomoci, pomoc nabídl i polský premiér. V tuto chvíli nezbývá, než věřit a modlit se, aby nebylo obětí víc,“ napsal ve čtvrtek večer Andrej Babiš na svém Twitteru.

„Právě jsem telefonicky mluvil s předsedou vlády ČR. Záchranné operace v dolu Karviná se účastní nejlepší čeští záchranáři. Polští záchranáři jsou na cestě do České republiky,“ napsal o chvíli později polský premiér Mateusz Morawiecki na Twitteru.

PSALI JSME: 12 ze 13 obětí byli Poláci. Na OKD zaútočila polská strana, Čechy prý nezajímají životy
Kvůli výbuchu v dole ČSM, který patří společnosti OKD, kde zahynulo 13 horníků, z toho 12 Poláků, kritizoval české hornictví bývalý náměstek polského ministra hospodářství a bývalý senátor Jerzy Markowski. Kromě něho zaútočil na českou stranu i otec jedné z obětí. 

Kancelář polského premiéra oznámila, že se Morawiecki vydal do Česka. Cestou se setkal se slezským vojvodou, kterého informoval o opatřeních na podporu rodin zemřelých horníků.

ŽIVĚ: Přijezd polského premiéra k dolu ČSM Stonava

Zveřejnil(a) Zpravodajství FTV Prima dne Čtvrtek 20. prosince 2018

Výbuch v dolu ČSM u Karviné

Okolo 17. hodiny v severní lokalitě dolu explodoval metan v hloubce 880 metrů, původně se mluvilo o pěti mrtvých hornicích, osm zmizelo a deset jich bylo zraněno. Stav jednoho horníka je kritický. Většina zraněných jsou občané Polska. V šachtě probíhá záchranná operace. Jsou odstraňovány závaly, pod kterými stále mohou být horníci.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE