Městská policie Praha, ilustrační foto. Zdroj: YouTube.com / Dokumentační skupina MP hl. m. Prahy

Praha – Vedení hlavního města Prahy informovalo, že jeho návrh na zvýšení příplatku strážníkům byl kritizován. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) návrh odmítla. Informují o tom Parlamentní listy.

Vedení Prahy předložilo návrh na zvýšení příplatku strážníkům na stejnou úroveň jako u jejich státních kolegů. U státních policistů a dalších bezpečnostních sborů letos horní hranice příplatku vzrostla z 6 tisíc na 10 tisíc korun, u obecní policie příplatek činí 7500 korun.

Ředitel městské policie Eduard Šuster by v budoucnu rád částku zvedl až na 9 tisíc korun, k tomu nicméně potřebuje, aby vláda svým nařízením navýšila horní hranici. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které právě tyto hranice vládě navrhuje, si nemyslí, že je potřeba rozdíl mezi kolegy měnit.

Podle názoru Ministerstva práce a sociálních věcí není práce příslušníka městské policie srovnatelná s příslušníkem státní police,“ uvedla mluvčí resortu Hanousek Eckhardová.

Logo – Městská policie hl. m. Prahy

Však Praha s tímto názorem ministerstva nesouhlasí. „Odlišné odměňování je neodůvodněné, porušuje princip spravedlivého odměňování,“ uvedla radní Hana Kordová Marvanová. „Je absurdní, že ministryně neumožní úpravu legislativy a znemožní obci, aby z vlastního rozpočtu mohla odměnit strážníky působící na jejím území,“ doplnil náměstek primátora Petr Hlubuček.

ČTĚTE TAKÉ

Loni průměrný plat pražského strážníka dosahoval zhruba 36 tisíc korun; s deseti lety zkušeností plat dosahuje téměř 40 tisíc korun. V tom jsou zahrnuty benefity (příspěvek na dopravu, bydlení, stravování, rekreaci a důchodové připojištění). Nově nastupující strážníci navíc dostávají postupně vyplácený příspěvek 100 tisíc korun. Zaměstnanců městské policie se letos kromě zvýšení rizikového příplatku dotklo také pětiprocentní navýšení platových tarifů v souvislosti s nařízením vlády. Průměrný plat státního policisty v Praze byl loni podle veřejně dostupných informací policie zhruba 42 500 korun, do toho se však započítávají všechny útvary včetně například kriminálky, kde jsou platy vyšší.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

Komentáře