Důl ČSM na Karvinsku, ilustrační foto. Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 Creative Commons

Karvinsko – Rodiny horníků, kteří zemřeli při výbuchu metanu na Karvinsku na konci minulého roku, se stále nebudou moci rozloučit se svými blízkými. Je totiž dost možné, že těla horníků budou z dolu vyzvednuty až na jaře. Informoval o tom portál novinky.cz.

Neštěstí, k němuž došlo loni v prosinci v Dolu-Sever ČSM ve Stonavě, si vyžádalo třináct mrtvých. Požár v podzemí se sice záchranářům podařilo uhasit, ale ještě několik dalších týdnů nejspíše potrvá, než prostory vychladnou. Teprve až poté budou těla horníků vyproštěna.

Tuto informaci potvrdil i mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Situace se tak po dvou týdnech od neštěstí příliš nezměnila. Stále probíhá vyšetřování, ale bližší informace bude možné získat až poté, co budou těla vyproštěna. Následně totiž budou provedeny potřebné úkony k tomu, aby vyšetřovatelé zjistili, co se stalo příčinou výbuchu.

Z uzavřených prostor se stále odebírají vzorky koncentrací plynu. Teprve po jejich důkladném vyhodnocení budeme moci požádat obvodní báňský úřad o povolení dalších prací i transportu zbývajících horníků na povrch,“ uvedl Čelechovský.

Podle portálu si zatím nikdo netroufá odhadnout, kdy prostory v podzemí vychladnou a celý případ se pohne kupředu. „Může to trvat několik týdnů až několik měsíců,“ cituje portál mluvčího.

ČTĚTE TAKÉ

Jak již bylo řečeno, neštěstí si vyžádalo život 12 Poláků a jednoho Čecha. Kromě toho byli na místě tři havíři zraněni a dva z nich stále zůstávají v nemocnici. Stav jednoho z horníků je přitom kritický.

V současné době je těžba v nezasažené části dolu opět obnovena a v podzemí tak pracuje několik stovek lidí, píše portál.

#cz.sputniknews.com,
(-red.)

BEZ KOMENTÁŘE