Osteoporóza - rentgen kostí, ilustrační foto. Zdroj: #pxhere.com / CC0 Public Domain

Praha – Osteoporóza, tedy řídnutí a odvápňování kostí, je nemocí, které se stárnutím populace přibývá. Trápí zejména ženy vyššího věku.

Ačkoli se na léčbu vynakládají značné prostředky – členské pojišťovny ročně vydají na léčbu svých zhruba 80 tisíc pacientů přes 300 milionů korun – klíčem je prevence, jíž se také členské pojišťovny věnují, investuje se také do lázeňské péče. Základem prevence je pohybovat se, sportovat a upravit stravovací návyky dle doporučení lékařů,“ shrnuje doporučení Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR).

Osteoporóza trápí převážně ženy vyššího věku, u nichž řídnutí kostí souvisí s menopauzou, nevyhýbá se ale ani mužům. V celkových počtech je nemocných žen zhruba desetkrát víc než mužů.

Mírně pozitivním faktem je, že u většiny nemocných stačí ambulantní léčba a užívání léků. Pacientů, u nichž vyžaduje léčba hospitalizaci, je jen asi půl procenta z celkově nemocných, ale jejich léčba je velmi nákladná. Na tuto léčbu směřuje až 11 % celkových nákladů.

Osteoporóza je metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou může být podvýživa, nedostatek pohybu, věk nebo menopauza. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšením tělesné výšky, zmenšenou pohyblivostí a vytvořením hrbu.#z

V rámci prevence se často zmiňuje pozitivní faktor stravy, zejména potravin s vysokým obsahem vápníku, jako jsou sýry či tvaroh a naopak negativní vliv kyseliny fosforečné, která je obsažena v kolových nápojích, a způsobuje odvápňování.

Svaz zdravotních pojišťoven České republiky

 Svaz zdravotních pojišťoven sdružuje všech 6 zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v České republice. Svaz hájí společné zájmy zdravotních pojišťoven a jejich klientů ve vztahu ke státním organizacím, profesním svazům a poskytovatelům zdravotní péče s hlavním cílem zkvalitňovat služby pro své klienty. Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny poskytují služby pro cca 4,4 mil. občanů ČR.

Ivo Měšťánek,
(red.)

BEZ KOMENTÁŘE