Lékařské vozidlo krajské záchranné služby MS kraje. Foto: Facebook.com / Územní Středisko Záchranné služby Moravskoslezského kraje

Česko – Nejen v zimních lyžařských střediscích ale i ve městech a obcích naší republiky aktuálně zaměstnávají záchranáře a krajské záchranné služby úrazy, kterých v souvislosti se sněhovou nadílkou a zledovatělými komunikacemi přibývá. Záchranáři prakticky po celé republice evidují nárůst výjezdů.

Jedná se především o úrazy, jako jsou nejrůznější pády, zlomeniny, bolestivé naraženiny tržné rány a podobně. Nejen silnice pro automobily, ale také i chodníky pro chodce, jsou zledovatělé a je aktuálně na mnoha místech republiky takřka nemožné je bezpečně zdolávat…

Díky vynikajícím sněhovým a lyžařským podmínkám, takřka napříč, republikou zaměstnávají záchranáře také nejrůznější úrazy na sjezdovkách a lyžařských areálech horských oblastí.

O zdravotnických výjezdech z Moravskoslezského kraje informoval redakci serveru #zpravyextra.cz, krajský mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl s tím, že úrazy zimního charakteru jsou v rámci celého Moravskoslezského kraje na denním pořádku a stále zaměstnávají posádky záchranné služby. Jen v prvních čtyřech pracovních dnech tohoto týdne musely týmy záchranné služby zasahovat téměř u šesti desítek těchto událostí.

Poranění související se sněhem a ledem lze rozdělit na dvě základní kategorie:

Tou první jsou pády chodců na zledovatělých chodnících a silnicích – těch ošetřili záchranáři v Moravskoslezské kraji od pondělí 4.2. do čtvrtku 7.2. celkem třiatřicet. Jednalo se spíše o pacienty staršího věku se středně závažnými zraněními končetin nebo hlavy.

Největší počet pádů chodců zaznamenala krajská záchranná služba v úterý, kdy musely posádky ošetřit čtrnáct takto poraněných. Druhou kategorii pak tvoří především návštěvníci hor. Osob, které si přivodily zranění při lyžování (a ve dvou případech na bobech nebo saních) bylo za stejně období, tedy od začátku tohoto pracovního týdne, pětadvacet. Na rozdíl od chodců zde jasně převažovaly především děti, ponejvíce na lyžařských výcvicích, či na prázdninách s rodiči. Záchranáři, obvykle ve spolupráci s horskou službou, ošetřovali především zlomeniny, úrazy kloubů, ale také hlavy a otřesy mozku,“ upřesnil Humpl.

ČTĚTE TAKÉ

Nejvíce úrazovým dnem byl přitom čtvrtek, kdy posádky záchranné služby vyjížděly k devíti takto zraněným lyžařům, ve většině případů do oblasti Jeseníků,“ doplnil mluvčí záchranné služby.      

jb, (-red.)

Komentáře