Krajská záchranná služba, ilustrační foto. Autor: archiv ZZS Moravskoslezského kraje

Beskydy – Rutinní zásah posádky krajské záchranné služby v pátek 7. prosince nečekaně zkomplikovalo počasí. Před šestou hodinou přijali operátoři tísňové linky 155 informaci o muži, zraněném poblíž osady Trojmezí v Beskydech (okres Frýdek-Místek). Když tým rychlé zdravotnické pomoci z třineckého stanoviště zamířil ke zraněnému pacientovi, ještě netušil, že se jeho zásah nezvykle protáhne. 

Informoval o tom dnes aktuálně redakci serveru #zpravyextra.cz, krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že šedesátiletý muž se vydal pěšky do práce, když za osadou Trojmezí, směrem k hranici s Polskem, šlápl do díry na cestě, upadl a poranil si dolní končetinu tak nešťastně, že nemohl dále pokračovat v chůzi.

Jízda přivolané posádky probíhala standardně až k odbočce na silnici vedoucí do horské obce Hrčava. Ta již byla notně namrzlá a řidič speciálu Zdravotnické záchranné služby musel dále pokračovat velmi opatrně. Následně bylo nutno použít sněhové řetězy, které týmu pomohly přiblížit se o dalších několik kilometrů blíže k pacientovi, jež se nacházel prakticky na nejzazším místě Moravskoslezského kraje. „Po projetí vesničky Hrčava, však již nebylo možno pro souvislou ledovku po zcela neošetřené silnici a za tmy jet dále ani s maximální opatrností. Řidič vozidla záchranné služby proto rozhodl, že v jízdě nelze bezpečně pokračovat a posádka musela řešit problém, jak dosáhne zraněného, který se nalézal stále ještě ve vzdálenosti asi dvou kilometrů,“ uvedl mluvčí záchranné služby

Možností bylo využít vrtulník letecké záchranky, jenž však nemohl pro neletové meteorologické podmínky zasáhnout. O spolupráci byli proto požádáni hasiči, kteří přijeli terénním vozidlem. Mezitím posádka záchranářů došla k pacientovi pěšky, aby jej mohla co nejdříve ošetřit. „Přes veškerou snahu zasahujících se záchranáři ke zraněnému dostali až za dvě a půl hodiny od nahlášení události. Pacientovi na místě naštěstí poskytoval pomoc jeden z místních obyvatel, který se pomocí přinesených dek a bund postaral o alespoň základní tepelný komfort zraněného,“ upřesnil Humpl.

Záchranáři pomocí vakuové dlahy ošetřili zraněnou končetinu, provedli další potřebná opatření a terénním vozidlem hasičů muže přepravili k záchranářskému speciálu. „Další transport i průběh zásahu již probíhal standardním způsobem. Rozmar počasí výrazně prodloužil celkový čas zásahu, který pro posádku skončil až po 3,5 hodinách od převzetí výzvy, kdy byl zraněný předán zdravotníkům v třinecké nemocnici“ doplnil k události mluvčí záchranářů.

sim, (red.)

BEZ KOMENTÁŘE