Pátek, 17 září, 2021

26.000 policistů bude aktuálně dohlížet na omezení pohybu mezi okresy

NEJČTENĚJŠÍ

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) aktuálně uvedl, že na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26.000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Vybrané policejní hlídky pak budou svou hlídkovou činnost provádět i na silnicích 2. a 3 tříd. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly tzv. namátkové. Policie ČR dnes také na svém webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Kvůli aktuálním vládním nařízením v rámci nouzového stavu mělo vedení české policie poradu.

Není proveditelné, abychom fyzicky uzavřeli všechny komunikace mezi okresy. Nicméně hlídky budou rozmístěny tak, abychom dosáhli účelu opatření a bylo v co nejmenší míře obcházeno,“ řekl Jan Švejdar České televizi.

O celkovém omezení pohybu lidí na veřejnosti rozhodla v pátek vláda v rámci zpřísnění opatření proti šíření covidu-19. Například vycházky přes den budou od pondělí možné jen na území obce či města, nikoli však celého okresu. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy.

policie2
Hlídka Policie ČR, ilustrační foto. Zdroj: ZprávyExtra.cz

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek řekl, že nasazeno může být též až 5000 vojáků.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek uvedl České televizi, že k tomuto opatření musí ještě vláda zpracovat nařízení a poté v řádu dnů budou vojáci připraveni k nasazení. O nasazení armády a celní správy má vláda jednat v pondělí, uvedla s odvoláním na Švejdara Česká televize.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu