Sobota, 31 července, 2021

Andrej Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce

NEJČTENĚJŠÍ

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší covidovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě mnohem tvrdší. Premiér Andej Babiš zároveň nevyloučil uzavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, údajně jeho kabinet ne vše správně domyslel.

„Nouzový stav je do 28. března a samozřejmě doufám, že se povede šíření viru zastavit. Případně jsou tam čtyři dny o Velikonocích, kdy bude možné omezit kontakty,“ prohlásil Andrej Babiš na dotaz CNN Prima NEWS, co by se stalo, kdyby třítýdenní lockdown, vyhlášený od 1. března, nezabral.

Velikonoční neděle připadá na 4. dubna. Pokud už v té době budou otevřené školy, budou mít děti prázdniny od čtvrtka 1. dubna přes Velký pátek 2. dubna až do Velikonočního pondělí 5. dubna. Do školy by se tak vrátily až v úterý.

Vláda prý minulý rok vyšla občanům vstříc a na Velikonoce rozvolnila. „Byla obrovská tlačenice v obchodech, ale naštěstí nedošlo k přenosu. Teď je ale vir úplně jiný,“ upozornil premiér a apeloval na občany, aby zůstali v následujících týdnech co nejvíce doma. „Potřebujeme snížit virovou nálož, vir je katastrofa. My se bráníme očkováním, ale on se nevzdává. Komunikujte s rodinou prostřednictvím mobilů,“ apeloval.

Zároveň Babiš naznačil, že ve hře byla ještě tvrdší pravidla než opouštění okresů jen v nejnutnějších případech. „Diskutovali jsme i o přísnějších opatřeních. Ve Francii museli lidé podepisovat při opuštění domova formuláře. Naše omezení nejsou v porovnání s jinými zeměmi tak zásadní. Chápu, že se to plno lidem nelíbí, ale nevidím příležitost k rozvolnění,“ řekl premiér po vystoupení v nedělní Partii.

Nevyloučil ani debatu nad zavřením hranic, jako tomu bylo na jaře. Vláda ne vše pořádně projednala. „Zamezili jsme zájezdům do Afriky, odkud přišla jihoafrická mutace. Pokud někdo Česko opustí a vrátí se, jsou pro něj přísné podmínky nejen v podobě PCR testů. Nedomysleli jsme ale všechno a budeme zítra debatovat, jestli nezakážeme opustit republiku,“ prozradil Babiš.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu