Sobota, 18 září, 2021

Babiš: Čelíme dosud nejhorší situaci, čeká nás peklo. Zpřísníme opatření

NEJČTENĚJŠÍ

Opatření v Česku je potřeba zpřísnit, čelíme dosud nejhorší situaci a je nutné odvrátit totální katastrofu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by měl konkrétní nařízení představit na večerním jednání vlády. Kabinet na něm bude rozhodovat také o dalším prodloužení nouzového stavu, pandemický zákon podle premiéra nestačí.

„Je potřeba opatření změnit, zpřísnit. Pokud to neuděláme, čekají nás příští dva až tři týdny obrovské problémy ve zdravotnictví, které funguje na pokraji sil,“ řekl premiér na tiskové konferenci.

Koronavirus je podle něj v současnosti mnohem nebezpečnější než v první vlně. Lidé navíc často opatření nedodržují. „Není kontakt, není přenos, ale bohužel po tom období jsou lidi frustrovaní a chtějí normálně žít, ale k tomu si musíme ještě chvilku počkat,“ uvedl Babiš. „Dneska vir přeskočí za sekundu a strašně se šíří,“ dodal.

Zpřísněná protiepidemická opatření na večerním jednání vlády předloží ministr zdravotnictví. Podle Babiše se Česko víceméně vrátí k pravidlům z období tzv. první vlny. „Čekají nás pekelné dny z hlediska zdravotnictví, a proto musíme takto reagovat. Nemá to jiné řešení. Konkrétní řešení budou à la první vlna,“ vysvětlil Babiš.

Maturanti se se začátkem března do škol nevrátí, doplnil premiér Babiš. Situace je podle něj extrémně vážná, vláda chce zpřísnit opatření.

Premiér řekl, že se bude odpoledne opozici snažit přesvědčit, aby souhlasila s dalším pokračováním nouzového stavu. Ten musel po nesouhlasu Sněmovny skončit v polovině února, kabinet však na základě žádosti hejtmanů vyhlásil další. „Dnes bude další vláda ve 20:00, která projedná žádost o prodloužení nouzového stavu, který končí v sobotu. Ta opatření, která nám povoluje pandemický zákon, jsou podle našeho názoru nedostatečná, uvedl Babiš.

Stát bude podle Babiše na testování ve firmách přispívat 60 Kč

Vláda večer rozhodne o příspěvku státu na samotestování ve firmách. Vláda ohledně testování dostala dva návrhy. První předložil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Firmy by si podle něj mohly při testování zaměstnanců odečíst z odvodů na zdravotní pojištění 80 korun za jeden antigenní test. Měsíčně by stát takto proplatil čtyři testy na osobu. Havlíček předpokládá měsíční náklady asi 600 milionů korun. Ministr odhaduje, že by se testování mohlo týkat asi 1,88 milionu lidí, měsíčně by tak mohlo být provedeno asi 7,5 milionu testů.

Hospodářská komora, která větší motivaci firem k testování vítá, v úterý upozornila, že snížení odvodů ze zdravotního pojištění by prohloubilo deficit veřejného zdravotního pojištění.

Druhý návrh pro vládu vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. To navrhlo, aby na testy zdravotní pojišťovny přispívaly z fondu prevence. Hradily by maximálně 60 korun za jeden test a nejvýše čtyři testy za měsíc.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu