Sobota, 31 července, 2021

Blatný očekává denní přírůstky až dvacet tisíc nakažených

NEJČTENĚJŠÍ

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekává denní přírůstky až dvacet tisíc nakažených. „I když budou opatření nastavena a všechno se podaří, tak i ty nejoptimističtější modely pořád hovoří o tom, že lze předpokládat nárůst až o dvacet tisíc nově diagnostikovaných osob denně jako kulminační bod. A potom teprve nějaký pokles,“ řekl Blatný po čtvrtečním jednání vlády.

Zatím nejvíce pozitivních testů za jeden den od loňského březnového začátku epidemie odhalily laboratoře 6. ledna, kdy potvrdily 17 765 nákaz. Celkem se od začátku epidemie v České republice nakazilo 1 212 780 lidí, přes 1,055 milionu se z nemoci vyléčilo. Počet zemřelých s covidem v Česku je téměř dvacet tisíc.

Nepolevuje ani vytíženost nemocnic

Hospitalizovaných je kolem 7200, z toho ve vážném stavu bylo ve čtvrtek rekordních 1531 pacientů. Kvůli vysoké zatíženosti nemocnic vláda požádá o pomoc Německo a Polsko. V Česku je nyní podle dat ministerstva zdravotnictví volných čtrnáct procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), pro pacienty s covidem jich je volných 162. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené ještě k dispozici zhruba 650. Další volné kapacity jsou také na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Vážných případů v posledních dnech přibývá, při podzimní vlně bylo v nemocnicích na začátku listopadu přes 8000 nemocných s covidem, počet pacientů ve vážném stavu byl ale nižší, maximem bylo 1200.

Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo k dnešnímu dni zhruba o setinu na 1,19. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla v Česku řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, zůstává druhý den na 75 bodech. Je tak těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti.

Česko má opět v EU suverénně nejvíce nových případů za 14 dní, ve většině zemí nárůst zvolnil. Nejvíce zemřelých má za 14 dní Slovensko, Česká republika je druhá.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu