Sobota, 18 září, 2021

Covid-19 má v Česku již přes dvacet tisíc obětí! Číslo R roste

NEJČTENĚJŠÍ

V pátek přibylo v Česku 14 676 nových případů covidu-19, to je o 3 393 více než v předchozím týdnu. V nemocnicích se nyní léčí 7 266 pacientů s koronavirem. Počet zemřelých během pátku překonal hranici dvaceti tisíc. Reprodukční číslo R, které ukazuje rychlost šíření covidu-19 v populaci, stouplo poprvé od začátku ledna na hodnotu 1,22. Od soboty se mohou na očkování registrovat učitelé a další zaměstanci školských zařízení.

S covidem-19 aktuálně zemřelo v Česku 20 194 lidí, posledních tisíc úmrtí přibylo za posledních osm dní. Před měsícem bylo úmrtí o čtyři tisíce méně. Přes 90 procent obětí jsou lidé ve věku nad 65 let, přitom na celkovém počtu nakažených mají starší lidé jenom minimální podíl, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

S koronavirem se nyní potýká 143 379 lidí, zatížení nemocnic zůstává vysoké. Hospitalizovaných bylo k pátku 7266 pacientů s covidem-19, nad sedmi tisící je počet posledních pět dnů. Pacientů ve vážném stavu je rekordních víc než patnáct set v posledních dvou dnech, k pátku počet klesl zhruba o 40 na 1507.

Volných je podle dat ministerstva zdravotnictví patnáct procent lůžek intenzivní péče, pro pacienty s covidem jich je 180. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici téměř sedm set. Připraveny jsou také stovky takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou za běžného provozu určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Reprodukční číslo R roste

Reprodukční číslo je údaj, který udává průměrný počet dalších nakažených od každého pozitivního. Poprvé od 10. ledna je nad 1,2. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek ve Sněmovně řekl, že čeká zvýšení reprodukčního čísla až na hodnotu mezi 1,3 a 1,4, kde bylo naposledy počátkem roku. Aby se šíření nákazy začalo zpomalovat, musí reprodukční číslo klesnout pod hodnotu jedna.

Reprodukční číslo je jedním ze čtyř parametrů pro koronavirový index PES, který je po přepočtu dva týdny v nejpřísnějším pátém stupni. K sobotě má 78 bodů, od středy do pátku byl na 80 bodech, v úterý měl 82 bodů. Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.

Koronavirový index PES je podle molekulárního biologa Šerýho k ničemu. Označil jej již před časem za nesmysl.

Z dalších parametrů pro výpočet indexu vzrostl i průměrný počet nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Oba údaje se zhoršují několik týdnů. Mírně se snížil podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu