Pátek, 17 září, 2021

ČSSD navrhuje tvrdá opatření. Obětovat březen a porazit covid

NEJČTENĚJŠÍ

Situace v naší zemi je už daleko za hranou, píše ČSSD na Facebooku a nabízí plán, jak z toho ven. Chce „obětovat březen“, mít v březnu opravdu velmi tvrdá opatření a lidi zavřít doma. Podle ČSSD je nyní potřeba táhnout za jeden provaz s opozicí i s veřejností, jinak se definitivně zablokují nemocnice.

„Musíme si otevřeně přiznat, že situace v naší zemi je už daleko za hranou. Výrazně agresivnější a nakažlivější britská mutace koronaviru se u nás rozšířila s takovou rychlostí a razancí, že přemohla všechna dosavadní opatření,“ upozorňuje na sociální síti Facebook ČSSD.

Zároveň uvádí, že mají plán. Chtějí „obětovat březen“. „Jeden měsíc přísných opatření, jeden měsíc doma. Teď musíme výrazně zpřísnit, jinak nám definitivně zkolabují nemocnice. Platit tisíci ztracenými lidskými životy kvůli vlastnímu pohodlí, to je moc vysoká cena. Musíme teď táhnout za jeden provaz. Vláda, opozice, veřejnost, firmy… my všichni,“ uvádí ČSSD.

Její ministři chtějí prosadit velmi tvrdá opatření. Konkrétně přísný zákaz pohybu s naprostým minimem výjimek, jako je třeba nákup jednoho člena domácnosti, nebo nezbytná návštěva lékaře. Nebrání se ani uzavření průmyslu, pokud bude shoda na tom, že to pomůže výrazně omezit počet kontaktů mezi lidmi. Přísná opatření mají jít ruku v ruce se skutečně účinnou a efektivní pomocí pro podnikatele a firmy, pro lidi v karanténě i na nemocenské.

„Nemůžeme si už dovolit další polovičatý systém změn, ve kterém se část lidí bude ztrácet, zatímco další část bude hledat skulinky, jak opatření obejít,“ píší sociální demokraté.

Strana, jejíž předsedou je ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, zároveň stále věří v trasování, které je podle ní potřeba výrazně zlepšit. „Víme, že dodržovat tvrdá opatření bude drahé. Ale polovičatá opatření budou nakonec ještě dražší. A to zdaleka nejen finančně… Každý život má větší cenu než otevřené květinářství v době vrcholící epidemie,“ poznamenává sociální demokracie.

Vláda chce uzavřít okresy i školy a obchody

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) i premiér Andrej Babiš (ANO) už ve čtvrtek večer oznámili, že chtějí od pondělí v Česku uzavřít na tři týdny okresy, mezi kterými se lidé budou moct pohybovat jen s výjimkami. Zároveň chtějí zavřít školy i školky a významnou další část obchodů. Otevřené budou moct být jen nezbytně nutné provozy.

Vláda chce od března také spustit plošné testování ve firmách, proplácet bude čtyři testy na pracovníka za měsíc. Lidé budou muset nosit v obchodech i MHD pouze respirátory a karanténa se prodlouží z deseti na čtrnáct dnů.

Zdá se, že Češi tedy budou muset obětovat březen, i když se zatím nechystají tak drakonická opatření, jak navrhuje ČSSD. Babiš ani Blatný nenaznačili, že by z domu mohl vycházet jen jeden člověk na nákup, ani dosud nepadlo nic o tom, že by chtěli uzavřít průmysl. Uzavření okresů zatím plánují jen na tři březnové týdny

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu