Sobota, 31 července, 2021

Evropská kosmická agentura hledá nové astronauty. Hlásit se mohou i Češi

NEJČTENĚJŠÍ

Evropská kosmická agentura hledá nové astronauty. Vůbec poprvé se mohou výběrového řízení zúčastnit i občané České republiky. Někteří si tak mohou splnit svůj dětský sen a podívat se do vesmíru.

Planeta Země z oběžné dráhy představuje jeden z nejúchvatnějších pohledů, který se může člověku naskytnout. Šanci vidět modrou planetu shora teď budou mít nově i Češi. „Poslední výběr evropských astronautů proběhl v roce 2008. Tehdy jsme ještě nebyli členským státem Evropské kosmické agentury, ale nyní tu možnost Česká republika má,“ řekl Jan Spratek z pražského planetária.

Mezi šťastnými, kteří uspěli při posledním konkurzu, byl například francouzský astronaut Thomas Pesquet. „Byl to můj sen, stát se astronautem. Musel jsem být v kondici, hodně studovat a cestovat,“ uvedl před lety Pesquet.

Evropská kosmická agentura vyhlásí výběrové řízení v úterý a zároveň zveřejní detailní podmínky. Například jaká zdravotní kritéria budou muset uchazeči splnit. „Především se hodnotí kvalita smyslů, to znamená zraku, sluchu a podobně. V mnoha ohledech jsou tato výběrová kritéria přísnější a náročnější než pro armádního pilota,“ konstatoval Petr Došel z Ústavu leteckého zdravotnictví, kde před lety probíhal i výběr na prvního československého kosmonauta, kterým se nakonec stal Vladimír Remek.

Uchazeč nesmí například trpět nemocemi oběhového nebo dýchacího systému a musí být odolný vůči zátěžím, jako je například vysoké přetížení.

„Chtěl bych určitě vyzvat Čechy, kteří by se o tuto pozici chtěli ucházet, ať neváhají a zkusí to,“ vzkázal Jan Spratek. Každý, kdo chce být astronautem, nesmí promeškat konec března, kdy Evropská kosmická agentura začne přijímat přihlášky.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu