Měření krevního tlaku, ilustrační foto Autor: PixaBay/CC0 Creative Commons

Praha – Civilizační nemoci jsou fenoménem 21. století. Souvisí s moderní uspěchanou dobou a nezdravým životním stylem. Postihují už i 25leté. Stále větší množství Čechů hledá pomoc v lázeňských zařízeních.

Mezi nejčastější civilizační onemocnění patří obezita a s ní spojené zdravotní problémy nebo onemocnění pohybového aparátu. Zdravotních problémů souvisejících s uspěchaným tempem doby je ale mnohem víc. „Vedle obezity a problémů s pohybovým aparátem Češi vyhledávají nejčastěji lázeňskou péči kvůli psychickým potížím v podobě depresí, únavového syndromu nebo syndromu vyhoření. V důsledku rychlého životního tempa se ale mohou u lidí objevovat i alergie nebo astma. S civilizačními chorobami je spojené i předčasné stárnutí, demence včetně Alzheimerovy choroby, předčasné porody i potraty, zánětlivá revmatická onemocnění kloubů, onkologická nebo kardiovaskulární onemocnění. Pomoc s řešením všech těchto a dalších zdravotních problémů hledá stále víc lidí v lázeňských zařízeních,“ uvedl Richard Šipoš z portálu Spa.cz, který se specializuje na prodej lázeňských a relaxačních pobytů.

Síť lázeňských zařízení v Česku patří k nejlepším v Evropě a pacienti zde najdou pomoc napříč onemocněními. „Návštěvnost lázeňských zařízení meziročně stoupá a v počtu návštěvníků tuzemských lázní začínají mít Češi výraznou převahu nad cizinci. Například v loňském roce navštívilo tuzemská lázeňská zařízení 453 778 Čechů, cizinců bylo 385 349. Důvodem nárůstu počtu tuzemských hostů je i stále častější vyhledávání lázeňské péče kvůli léčbě civilizačních onemocnění. Podle našich dat do lázní kvůli civilizačním onemocněním jezdí častěji muži. Věk pacientů se rok od roku snižuje, výjimkou nejsou pětadvacetiletí klienti. Při výběru lázeňských pobytů je třeba se zaměřit nejen na vybavení lázeňských domů, nabídku procedur nebo volnočasové aktivity, ale i na samotné zaměření lázeňských měst,“ upozornil Richard Šipoš.


ČTĚTE TAKÉ: Dovolená? Nezapomeňte fotit! Léto nám skýtá fantastické fotografické příležitosti
Po foťáku v tomto nejbarevnějším období roku sáhneme snad všichni, ať už jde o skupinové foto, obrázek exotické krajiny, detaily tržiště nebo autentické portréty místních obyvatel během cest. 

Specializace českých lázní

·         Lázně Bechyně – kožní onemocnění (lupénka), léčba pohybového ústrojí, nervová onemocnění

·         Lázně Bělohrad – nemoci pohybového ústrojí (revma), nervové a onkologické onemocnění, gynekologické nemoci a kožní nemoci

·         Lázně Bohdaneč – převážně revmatologické onemocnění

·         Františkovy Lázně – onemocnění srdce a krevního oběhu, gynekologické nemoci vč. neplodnosti

·         Lázně Jáchymov – nemoci pohybového aparátu, nemoci nervového systému, kloubní nemoci, dna

·         Jánské Lázně – nemoci pohybového aparátu, onemocnění dýchacího ústrojí, nervová onemocnění

·         Karlovy Vary – nemoci trávicího ústrojí, nemoci metabolické, nemoci pohybového ústrojí

        Konstantinovy Lázně – stavy po infarktu, revma, artróza, Parkinsonova choroba

·         Lázně Lednice – pohybové ústrojí, revma, artróza, cévní onemocnění, gynekologické a kožní nemoci

·         Lázně Libverda – onemocnění srdce a pohybového aparátu, poruchy látkové výměny (diabetes), choroby dýchacích cest a duševní a psychosomatické nemoci

·         Lázně Luhačovice – dýchací cesty, pohybové ústrojí, nervové nemoci, diabetes, obezita, kožní nemoci

·         Mariánské Lázně – nemoci pohybového ústrojí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchací ústrojí, ženské nemoci, nemoci poruchy látkové výměny

·         Poděbrady – nemoci srdce a krevního oběhu, vysoký krevní tlak, diabetes, kožní nemoci

·         Teplice nad Bečvou – nemoci srdce a cév, stavy po infarktu, po zánětech srdečního svalu, vysoký krevní tlak

·         Lázně Třeboň – artróza, revma, dna, bolestivé stavy páteře a kloubů, Bechtěrevova nemoc

Mgr. Petra Ďurčíková,
(red.)

Komentáře
Předchozí článekJohny Depp sdělil, jak přišel o všechen svůj majetek
Další článekPolicie ČR za pomoci Cebia odhalila stovky aut se stočeným tachometrem
ZprávyExtra.cz je internetový velkoformátový - multimediální zpravodajský portál se zaměřením na aktuální dění v České Republice i zahraničí. Jedná se o jeden ze zpravodajských projektů, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia - Jiří Berec. Do portfolia naší mediální skupiny patří tedy server ZprávyExtra.cz, zpravodajský portál Události112.cz a internetový magazín UdálostiEXTRA.cz. Naše zpravodajství sdílíme také na sociálních sítích.