Sdílejte
Návrh na obžalobu za stamilionové krácení daní. Zdroj: Policie ČR

Praha – Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Městského státního zastupitelství v Praze obžalovat pět mužů a dvě ženy ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby se škodou vyšší než 172 milionů korun. 

Vyšetřování případu s krycím názvem „BALKÁN“ probíhalo za aktivní spolupráce Finanční správy a Finančního analytického úřadu. Intenzivní prací se podařilo rozkrýt a zadokumentovat sofistikovanou strukturu vzájemně spolupracujících osob působících v určitém systému vzájemné podřízenosti a nadřízenosti, se stanovenými funkčními kompetencemi a dělbou činností, které měly minimálně od roku 2012 do konce roku 2015 páchat daňovou trestnou činnost. Hlavní organizátor měl nejprve vytvořit účelový karuselový řetězec obchodních korporací. Ten byl tvořen hlavním tuzemským dodavatelem, přepravcem zboží, tuzemským prostředníkem (renomovaná tuzemská korporace), zahraničním odběratelem a současně i tuzemským „bílým koněm“, který měl pořizovat deklarované zboží ze zahraniční zpět k hlavnímu dodavateli, viz zjednodušené schéma:

Obchodní společnosti, včetně zahraničních odběratelů (kromě renomovaných tuzemských prostředníků), měly být propojeny s hlavním organizátorem. Ten je měl především finančně ovládat a v některých případech v nich měl být i přímo personálně zaangažován. Do role dodavatelů fiktivního zboží, deklarovaného jako vysokozdvižné vozíky, se organizátorovi mělo podařit získat renomované korporace, jejichž obrat z legální činnosti představoval stovky milionů korun. Měl tak činit tak z důvodu, aby činnost nevzbudila podezření u pracovníků správce daně a předpokládal, že nelegální činnost u těchto korporací nebude zaznamenána. U obchodovaného fiktivního zboží se v případě renomovaných korporací jednalo o nestandardní komoditu, zcela vymykající se jejich dlouhodobě realizované ekonomické činnosti. Mělo se jednat o opakující se koloběh jak deklarovaného zboží, tak i souvisejících finančních prostředků, čímž byl účelově vytvořen uzavřený řetězec plátců. Na základě vzájemných obchodů měla být těmito korporacemi neoprávněně uplatňována u místně příslušných finančních úřadů (zejména v Praze) DPH na vstupu, případně byl uplatňován nadměrný odpočet DPH. Tímto způsobem mělo být vylákáno nejméně 172 milionů korun.


ČTĚTE TAKÉ: AUTOBUSÁK POD VLIVEM!! Prvopočátkem všeho byl incident mezi řidiči na parkovišti u pražského letiště


Finanční správa vydala a oznámila zajišťovací příkazy v celkové hodnotěcca 99 milionů korun, kdy zhruba 37 milionů korun bylo zajištěno na bankovních účtech. Dále došlo k zajištění motorových vozidel a byla zřízena zástavní práva na nemovitosti v majetku právnických osob.

Všechny obviněné osoby ve věku od 40 do 67 let jsou stíhány na svobodě.

V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Spisový materiál byl s návrhem na podání obžaloby předán na Městské státní zastupitelství v Praze. Jen samotný dokument „návrh na podání obžaloby“ obsahuje více než 400 stran.

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV

Komentáře
Sdílejte
Předchozí článekIvan Kratochvíl: O čem bych mluvil u hrobu majora Filipova
Další článekVideoEXTRA: Konvertujte, odejděte nebo zemřete… to je Německo!
ZprávyExtra.cz je internetový velkoformátový - multimediální zpravodajský portál se zaměřením na aktuální dění v České Republice i zahraničí. Jedná se o jeden ze zpravodajských projektů, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia - Jiří Berec. Do portfolia naší mediální skupiny patří tedy server ZprávyExtra.cz, zpravodajský portál Události112.cz a internetový magazín UdálostiEXTRA.cz. Naše zpravodajství sdílíme také na sociálních sítích.