Pátek, 17 září, 2021

Lockdown v Česku. Vláda chce omezit pohyb mezi okresy na 3 týdny

NEJČTENĚJŠÍ

Podle aktuálních slov premiéra Andreje Babiše (ANO) chce česká vláda na tři týdny radikálně omezit pohyb v republice. Rovněž i zcela zavřít školy a školky. Oznámil to předseda vlády na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády, která řešila aktuální pandemickou situaci v Česku. Pokud budou opatření platit, pak zřejmě z největší pravděpodobností od 1. března.

„Na tři týdny musíme radikálně omezit pohyb obyvatelstva v České republice, mutace jsou výrazně agresivnější,” sdělil premiér s tím, že na nemocničních jednotkách intenzivní péče končí i mladší ročníky.

Podle Babiše je k tomu potřeba prodloužit nouzový stav, o podpoře bude v pátek ráno před schůzí Sněmovny jednat s opozicí.

„Nejpodstatnější opatření, o kterém jsme jednali, je zákaz pohybu mezi okresy,“ upřesnil doslovně premiér. Vláda počítá ale i s výjimkami, například cesty za prací či za péči o své blízké rodinné příslušníky a podobně.

Počítá se také s celkovým uzavřením škol a školek. „Ty budou pouze pro zdravotnický personál,“ dodal Babiš. Doposud chodily do škol žáci 1. a 2. tříd základních škol a studenit speciálních škol. Kabinet přitom naopak počítal s tím, že by se další žáci měli do škol vracet na začátku března. O tomto bude následně ještě vláda jednat.

Zavírání obchodů

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci upřesnil, že radikální opatření se budou týkat také obchodů. „Významná část těch nyní otevřených obchodů dále otevřena nebude. Jedná se o tři týdny,“ nastínil Blatný.

Nouzový stav

Definitivní opatření ale oznámí kabinet až v pátek 26. února poté, co rozhodne Sněmovna o prodloužení nouzového stavu. Pokud o něm ovšem rozhodne. To aktuálně není úplně jasné. Sněmovna nouzový stav naposledy prodloužit odmítla, vláda ho nakonec vyhlásila na základě tzv. žádosti hejtmanů. Vystřídat ho měl po dohodě kabinetu s opozicí nyní pandemický zákon, a to nejpozději 28. února.

K aktuálnímu vývoji pandemické situace v České republice, kterou aktuálně sledujeme připravujeme další podrobnosti.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu