Neděle, 9 května, 2021

Mouka zdražuje, cena stoupne až o čtvrtinu. Připlatíme si i za pečivo

NEJČTENĚJŠÍ

Mlynáři ohlásili zdražování mouky o 20 až 25 procent kvůli vzrůstajícím cenám potravinářské pšenice. Ta vystoupala podle nových smluv až na 5 800 korun za tunu. V pondělí o tom informoval předseda představenstva Společenstva mlynářů a pekařů České republiky Jaroslav Chochole. Organizace sdružuje podle něj zhruba desetinu trhu českého mlynárenství.

Zvýšení ceny se nemusí projevit v obchodech, prodejci podle Chocholeho mají možnost snížit marže. Naopak změna cen bude zřejmě mít největší dopad v pekárnách.

„Zvyšování cen potravinářské pšenice na českém trhu sledujeme již od konce sklizně v roce 2020. V lednu 2021 již tyto ceny překročily 5 000 Kč/t a od března až do nové sklizně se skokově zvýší na 5 300 až 5 800 Kč/t, což potvrzují uzavřené smlouvy. Příčinou je zejména celková tržní situace na obilném trhu Evropy a související silná poptávka po pšenici z Česka,“ popsal Chochole. Podle něj byla cena potravinářské pšenice loni v září 4 400 Kč/tunu. Hlavními sklady pšenice v České republice jsou podle něj sila patřící do koncernu Agrofert.

Cena pšenice představuje až 80 procent celkových mlynářských nákladů, uvedl Chochole. Mouky se budou podle něj tedy prodávat o pětinu až o čtvrtinu dráže, cena se tak zřejmě zvýší o 1 000 až o 1 500 Kč/tunu.

Obilí se loni v Česku sklidilo o 4,5 procenta meziročně více, zemědělci ho svezli z polí 7,98 milionu tun. Vyplývá to z údajů, které loni v říjnu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

NEJNOVĚJŠÍ

V Lesné na okraji Děčína v noci hořela rozlehlá roubenka

V pátek ve večerních hodinách došlo na Děčínsku v Lesné k rozsáhlému požáru roubenky, U požáru zasahovalo několik jednotek...

K tématu