Úterý, 18 května, 2021

Niagarské vodopády kvůli mrazu pokryl led

NEJČTENĚJŠÍ

Kdo má v současnosti namířeno k jednomu z nejatraktivnějších míst v Severní Americe, může se těšit na pohádkovou podívanou. Niagarské vodopády, které tvoří hranici mezi USA a Kanadou, kvůli nízkým teplotám zledovatěly. Lidé sdílejí fotografie zmrzlé přírodní atrakce na sociálních sítích.

Přestože jsou Niagarské vodopády ledem pokryté v podstatě každý rok, ve skutečnosti nikdy zcela nezmrznou. Podle webu Daily Hive si jen příroda hraje s lidskou myslí. Teploty na bodu mrazu totiž mohou vytvořit zledovatělé kusy a vodopády potom na pohled působí jako zamrzlé. Jedná se však pouze o iluzi.

„V období obzvláště nízkých teplot začne mlha a vystřikující voda vytvářet ledovou krustu v průtoku, takže to vypadá, že se vodopád zastavil. Voda však stále proudí pod ledovými vrstvami,“ vysvětlili zástupci z agentury Niagara Parks.

Voda v Niagarských vodopádech skutečně přestala proudit pouze jedinkrát, a to v březnu 1848. Řeku tenkrát ucpaly miliony tun ledu, a zablokovaly tak průtok kanálu, uvádí podle webu Daily Hive agentura Niagara Parks.

USA letos sužuje tuhá zima. V průběhu ledna a února se teploty v okolí Niagarských vodopádů běžně pohybovaly kolem minus 10 stupňů Celsia. Mráz zasáhl také jih USA, v Texasu se kvůli němu ocitly tisíce rodin bez elektřiny a pitné vody. Desítky lidí tam kvůli extrémnímu počasí zahynuly.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu