Sobota, 31 července, 2021

Perseverance zaznamenalo panoramatický snímek v kráteru na Marsu

NEJČTENĚJŠÍ

Robotické vozítko Perseverance americké vesmírné agentury NASA zaznamenalo ve vysokém rozlišení první 360stupňový panoramatický snímek po přistání v kráteru Jezero na Marsu. Jedná se celkově o druhou panoramatickou fotografii z Rudé planety, tu první zachytily navigační kamery vozítka Navcams. Informovala o tom NASA.

Robotické vozítko zaznamenalo panoramatickou fotografii 21. února v kráteru Jezero pomocí duálního fotografického systému Mastcam-Z vybaveného funkcí zoom, který umožňuje přiblížení, zaostření, pořízení videa ve vysokém rozlišení (HD) nebo panoramatické barevné 3D snímky povrchu Marsu.

Fotoaparáty mají vědcům pomoci posoudit geologickou historii a atmosférické podmínky kráteru Jezero a pomohou identifikovat horniny a sedimenty, které si zaslouží bližší průzkum dalšími přístroji roveru. Fotoaparáty rovněž napomůžou týmu mise určit, které horniny by měla sonda vzorkovat a sbírat pro budoucí návrat na Zemi.

Nově uveřejněná panoramatická fotografie poskládaná ze 142 snímků odhaluje v dálce okraj kráteru a skalní stěnu starodávné říční delty. Kamerový systém dokáže odhalit tří až pětimilimetrové detaily v okolí roveru a dvou až třímetrové na vzdálených svazích na obzoru.

„Jsme zasazeni přímo do místečka, kde můžete vidět různé rysy v mnoha ohledech podobné těm objeveným na místech přistání Spiritem, Opportunity a Curiosity (předchozí robotická vozítka na Marsu, pozn. red.),“ uvedl Jim Bell z Arizonské státní univerzity zaměřující se na průzkum Země a vesmíru. Univerzita vede v spolupráci s Malin Space Science Systems v San Diegu operace spojené s nástrojem Mastcam-Z.

Jaké jsou klíčové cíle mise Perseverance?

Klíčovým cílem mise Perseverance na Mars je astrobiologie včetně hledání známek starodávného mikrobiálního života. Rover má popsat geologii planety a její podnebí v historii, připravit půdu pro lidský průzkum a je první misí pro sběr a ukládání „marťanské“ horniny a regolitu, rozbité skály a prachu.

NASA má ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou ESA vyslat na Mars kosmickou loď, aby shromáždila zapečetěné vzorky z povrchu a vrátila je na Zemi k hloubkové analýze. Mise Perseverance Mars 2020 je součástí přístupu agentury NASA k průzkumu Měsíce a Marsu, do něhož spadá i připravovaná měsíční mise Artemis.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu