0.6 C
Prague
Pátek, 16 dubna, 2021

Podej demisi a odjeď na Slovensko, vyzývají Andreje Babiše demonstranti na Václavském náměstí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze shromáždilo několik stovek demonstrantů. Bojují proti vládním opatřením, proti zavřeným školám a vyzývají premiéra Andreje Babiše, ať podá demisi a odjede na Slovensko. Demonstraci pořádala bývalá novinářka Jana Peterková.

„Podej demisi a odjeď na Slovensko,“ křičí na Václavském náměstí v Praze desítky demonstrantů směrem k Andreji Babišovi, kteří tam plánují protestovat až do osmi hodin do večera. Zaznívají i slova jako „hanba“ nebo „děti nedáme“. Téměř nikdo z protestujících nemá roušku a nedodržuje rozestupy.

Nelíbí se jim zavřené školy ani vládní opatření. Také protestují proti nouzovému stavu i pandemickému zákonu. „Vláda protizákonně zavedla nouzový stav. Sněmovna měla okamžitě odvolat vládu. Ta šla proti Sněmovně, to je diktatura,“ pronesl jeden z řečníků.

„Pojďme k tomu, co na nás vláda připravuje od úterý. Respirátor? A dvě roušky?“ dodává řečník. „Nas*at,“ odpovídá mu dav. „Jak to chcete prodejchnout? Takhle se zabijeme,“ dodává řečník. Podle něj jsou roušky a respirátory symbolem poslušnosti.

Lidé demonstrují už druhý den. V sobotu se sešli před domem ministra Hamáčka. Podle odhadů policie bylo na místě až 150 lidí. „Vylez ven, děti budou blbý jak ty!“ křičeli před domem vicepremiéra v Mratíně. Obec se nachází ve Středočeském kraji asi 20 kilometrů od Prahy.

Hamáček CNN Prima NEWS řekl, že byl doma a demonstranty slyšel. Za nimi ale nešel, protože nechtěl jejich chování legitimizovat. Protestovat by se podle něj mělo třeba před ministerstvem vnitra.

„Podle mě je to za hranou, pokřikovat lidem u domova a narušovat soukromí. Navíc těch 150 lidí mě vyzývá k tomu, na čem už 14 dní děláme, a to abychom vrátili děti do škol. Moc to nechápu,“ podotkl vicepremiér.

PRÁVĚ SE STALO

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMOVA