5.6 C
Prague
Středa, 14 dubna, 2021

Policie kontroluje na silnicích i ve vlacích, pomohou i celníci a vojáci

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali nahlašovat místa, kde stojí policisté, na sociálních sítích. „V silničním provozu se hlídky zaměřují nejen na páteřní komunikace, ale i na silnice nižších tříd,“ sdělila portálu ZprávyExtra.cz policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Na jižním okraji Prahy ve Strakonické ulici podle policie asi jeden z padesáti konrolovaných řidičů nemá potřebné dokumenty, které by zdůvodňovaly jeho cestu mezi okresy. Policie zatím nedodržení vládních pravidel nepokutuje, řidiče spíše informuje a domlouvá jim. Kdo nemá předepsané potvrzení od zaměstnavatele, dostává od hlídek i předtištěné formuláře. Ve druhé polovině týdne však shovívavost skončí, varovali policisté.

Někteří řidiči se ale již v pondělí museli na okresních hranicích otočit, byť jich nebylo mnoho. V Libereckém kraji se tak ráno stalo ve dvou případech. „Vrátili jsme je proto, že se ničím neprokázali ani na nic nereagovali. Otočili se a odjeli zpět,“ uvedla policejní mluvčí Jana Světlá.

Poněkud se zmírnil režim na hranicích okresů Trutnov, Cheb a Sokolov, které byly uzavřené již déle než dva týdny a policejní kontroly na jejich hranicích byly velmi intenzivní. Podle starosty Rtyně v Podkrkonoší Zdeňka Špringra policie na hranici okresů Náchod a Trutnov odstranila svoji mobilní buňku, u které zastavovala všechna projíždějící vozidla. Nově si místa i vozidla ke kontrole vybírá.

V týdnu pak postupně kontroly zesílí, kromě policie začnou dodržování vládních nařízení kontrolovat celníci a také vojáci.

„Policisté na Vysočině kontrolují aktuálně platná opatření, která se týkají volného pohybu osob mezi okresy již od dnešní půlnoci. Na dnešních 24 hodin máme k dispozici ve službě 350 policistů, které od zítřka posílí pro účel výkonu kontrol celkem zhruba 200 vojáků Armády České republiky a Celní správy České republiky,“ sdělila portálu ZprávyExtra.cz policejní mluvčí kraje Vysočina Dana Čírtková.

Současně s kontrolami volného pohybu osob mezi okresy kontroluje policie také dodržování všech dalších platných krizových a mimořádných opatření – nošení respirátorů, uzavřené provozovny.

„V rámci dnešních kontrol jsme se zatím nesetkali s žádnými zásadními problémy. Chtěli bychom proto touto cestou poděkovat veřejnosti za to, že nastavená pravidla volného pohybu osob respektují a nesnaží se je obcházet,“ dodala mluvčí Čírtková.

PRÁVĚ SE STALO

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMOVA