Sobota, 18 září, 2021

Předpověď počasí: Teplé dny vystřídá v pátek ochlazení

NEJČTENĚJŠÍ

Nadprůměrně teplé počasí bude v Česku pokračovat i ve čtvrtek, kdy mohou podle předpovědi meteorologů z ČHMÚ teploty vystoupat až k 18 stupňům. V pátek však teplé dny ukončí studená fronta, která začne přes Českou republiku přecházet od severozápadu.

I ve středu padaly na měřících stanicích v Česku teplotní rekordy. Zatímco v severozápadních Čechách se ve středu místy po celý den udržela mlha a například v Doksanech rtuť teploměru stěží vyšplhala ke 2 °C, na většině území převažovalo slunečné počasí..

„Na více než třetině stanic s řadou měření delší než 30 let byl však překonán rekord pro 24. února, na zhruba 15 % stanic byla dokonce překonána dosavadní maximální teplota pro měsíc únor, uvedla Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvyšší rekordní hodnotu hlásila Opava, Otice, kde naměřili 20,3 °C.

Vůbec nejvyšší včerejší teplotu 20,7 °C naměřila stanice Vidnava, mezi rekordy ji ovšem nezařazujeme, neboť stanice měří teprve 4 roky.

„Nejčastěji padaly rekordy v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde kromě malé oblačnosti nahrával růstu teplot i mírný vítr, který by měl foukat i během dnešního dne,“ uvedlo ČHMÚ. Není tedy vyloučeno, že zde budou teplotní rekordy padat i ve čtvrtek.

Předpověď počasí

Ve čtvrtek bude obloha jasná, zpočátku čekáme místy mlhy nebo nízkou oblačnost, která se ojediněle udrží po celý den. Večer se budou opět místy tvořit mlhy. Nejvyšší teploty vystoupají až k 13 až 18 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti budou kolem 6 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.

V noci na pátek očekávají meteorologové jasno nebo skoro jasno, místy s mlhami nebo nízkou oblačností. Nejnižší teploty budou u +2 až -2 °C, při mírném větru kolem +5 °C.

Předpověď počasí na víkend

V pátek přes den bude jasno až polojasno a zpočátku místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Odpoledne bude od severozápadu oblačnosti přibývat a později se místy vyskytnou i přeháňky nebo občasný déšť, v polohách nad 1000 m postupně sněžení. Nejvyšší teploty stoupnou k 12 až 16 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti kolem 8 °C.

Na sobotu předpokládá ČHMÚ většinou oblačno a na severovýchodě místy přeháňky, v polohách nad 700 m budou přeháňky sněhové. Nejnižší noční teploty budou +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi 5 až 9 °C, na severu kolem 3 °C.

V neděli čekají meteorologové oblačno až polojasno, na severovýchodě až zataženo a ojediněle občasný déšť, v polohách nad 700 m se objeví i občasné sněžení. Ojediněle se vytvoří mlhy. Nejnižší noční teploty budou mezi +1 až -3 °C, nejvyšší denní teploty pak mezi 5 až 9 °C.

V pondělí bude obloha jasná až polojasná, místy se vytvoří mlhy, a to i mrznoucí, nebo zataženo nízkou oblačností, která se ojediněle udrží po většinu dne. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Slabý proměnlivý vítr do 3 m/s.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka

ČHMÚ předpovídá jasno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, a to i mrznoucí. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi +2 až -3 °C. Přes den bude 7 až 12 °C.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu