Sobota, 18 září, 2021

Sněmovna schválila pandemický zákon

NEJČTENĚJŠÍ

Pandemický zákon schválen! Poslanecká sněmovna schválila návrh pandemického zákona, tak jak ho upravil a schválil Senát. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice, tak budou moci vydávat restrikce k omezení covidu-19.

Vláda se ve středu na mimořádném jednání dohodla, že požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do konce března. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) totiž opatření podle pandemického zákona v současné době nestačí.

„Kabinet je přesvědčen, že důvody pro trvání nouzového stavu v České republice i nadále jsou. Epidemický vývoj v zemi se nelepší, naopak se zhoršil kvůli rychlému šíření britské mutace viru a přibývá jak nově nakažených, tak i závažných případů, což vede k zahlcení českých nemocnic,“ uvádí na webu.

„Nejsprávnějším postupem by mělo být, že vláda vyhlásí nový nouzový stav na základě nových okolností, což je velký výskyt viru britské mutace,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš po jednání s premiérem Babišem. „Vyhlášení nového nouzového stavu je plně ve vládní kompetenci a myslím si, že je to správný krok,“ dodal.

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka je v Česku epidemie kulturním problémem. Češi podle něj nedodržují pravidla. „Nejpodstatnější je, jak jsme schopni se v té epidemii chovat. Jak kulturně se v této epidemii chováme. Jedna věc je docela zřejmá, ten virus je vysoce efektivní vůči společnostem, která nedodržují pravidla,“ řekl Zaorálek.

Zástupci koalice SPOLU také chtějí, aby vláda vyhlásila nový nouzový stav. Prodloužení aktuálního stavu by totiž podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky prodloužilo jeho právní nejistotu.

Pokud Sněmovna prodloužení nouzového stavu schválí, tak má vláda v plánu zpřísnit některá opatření. Na tři týdny zakáže pohyb mezi okresy a zcela uzavře školy. Podle Babiše je nutné omezit mobilitu lidí a snížit kontakty. Bez nouzového stavu nemůže vláda lidem zákazat pohyb ani shromažďování.

Proti prodloužení nouzového stavu se ve čtvrtek vyjádřil předseda ODS Petr Fiala. „Za ODS říkám, že nejsme pro žádné prodloužení NS. Podpořili jsme pandemický zákon, senátoři opravili legislativní chybu. Sněmovna jej může schválit, pan prezident mi slíbil, že jej urychleně podepíše. Tudíž není třeba pokračovat v NS po 27. únoru,“ uvedl na twitteru.

Sněmovna se jako první zabývala také koronavirovými zákony, které jí vrátil Senát. Jedním z nich je pandemický zákon, ve kterém chtějí senátoři navázat protikoronavirová opatření na pandemickou pohotovost. „Dovolím si vás požádat, abyste podpořili pandemický zákon v podobě, tak jako ho schválil Senát,“ uvedl ze začátku jednání ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Poslanci jej nakonec v senátní verzi schválili. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice, tak budou moci vydávat restrikce k omezení covidu-19.

Právě zmíněný pandemický zákon by měl po 27. únoru nahradit nouzový stav. Premiér Andrej Babiš tak bude mít nejspíše problém sehnat podporu pro prodloužení nouzového stavu.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu