Pátek, 17 září, 2021

Sousední Německo zvažuje pomoc covidem zamořené České republice

NEJČTENĚJŠÍ

Německo aktuálně zvažuje, jak by mohlo pomoc České republice s pacienty, kteří jsou covid pozitivní. Nemocnice napříč Českou republikou „praskají ve švech“ a pacientů, kteří potřebují nemocniční neodkladnou zdravotnickou péči přibývá a to výrazným tempem.

O možnosti mezinárodní pomoci informoval mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý o možné pomoci hovořil s kancléřkou Angelou Merkelovou.

„Tyto věci jsou důvěrné,” řekl Seibert. „Mohu jen potvrdit, že kancléřka s premiérem Babišem včera telefonicky jednala,” uvedl. „A pokud tam byla žádost o pomoc, pak bude jistě na všech úrovních prověřena. Jinou odpověď k tomu dnes nemohu poskytnout,” dodal.

Seibert rovněž řekl, že dění v Česku nenechává Německo lhostejným. „Samozřejmě jako sousedé a přátelé Česka sledujeme, jak těžce se tam pandemie vyvinula a jak extrémně se situace v některých regionech vyhrotila,” poznamenal německý vládní mluvčí.

Babiš v úterý řekl, že telefonicky jednal s Merkelovou, která chce zjistit, o kolik nemocných z Česka se může Německo postarat. Česko má podle Babiše prozatím konkrétní nabídku devíti lůžek pro pacienty s covidem-19 od saského premiéra Michaela Kretschmera, který pomoc Česku nabízel opakovaně, již v minulých dnech.

České nemocnice ale podle Babiše „zatím“ napjatou situaci zvládají, takže není jisté, zda bude nutné lůžka v sousedním Německu využít. Premiér ale připustil, že kapacita lůžek pro pacienty s potřebou intenzivní péče na nemocničních odděleních JIP+ARO už je v Česku velice malá.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu