Sobota, 18 září, 2021

Špatná čísla z ministerstva: Bez uzavření hrozí až 30 tisíc nakažených denně

NEJČTENĚJŠÍ

Čísla hovoří za vše. Pokud vláda nesáhne k drastickým opatřením jako jsou uzavření okresů a zavření škol a školek hrozí, že v Česku během března bude až 35 tisíc nakažených denně. Nemocnice by tak čelily nesnesitelnému náporu až 12 tisíc pacientů z čehož by jich 1 800 bylo ve vážném stavu na JIP.

„Pokud nedojde k zpřísnění opatření, nebo dojde k rozvolnění, lze na počátku března očekávat denní počty nově diagnostikovaných pacientů až 20 000 a vyšší. V průběhu března bude epidemie dále eskalovat a může dosáhnout až průměrných denních záchytů vyšších než 30 000 nakažených,“ uvádí se v prezentaci ministerstva zdravotnictví, kterou má redakce ZprávyExtra.cz k dispozici.

Právě tu ve čtvrtek během vládního jednání dostali k dispozici ministři a i na jejím základě přistoupili k návrhu na uzavření okresů, plošné zavedení respirátorů či prodloužení karantény nebo úplnému uzavření škol.

I pokud budou tato opatření od 1. března zavedena, s čímž vláda počítá, vyšplhají se počty nakažených podle dat k 10. březnu až na 20 tisíc denně. A to vše při reprodukčním čísle 1,2, kolem kterého se už několik dnů pohybujeme.

„Je to nejoptimističtější scénář, který byl prezentován,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z členů přítomných na jednání.

Čím později se opatření zavedou, tím bude více nakažených
„Udržení stávajících opatření, tlak na jejich dodržování a další posílení má potenciál šíření nákazy zbrzdit a po cca 14 dnech od zavedení virovou nálož v populaci snižovat. I tak je nutné počítat s minimálně 10denním nárůstem hodnot od zavedení opatření, přičemž na počátku března denní počty nakažených překročí 20 000,“ varuje dále v prezentaci její autor a šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Upozorňuje i na to, že čím dál bude zpřísnění posouváno, tím horší čísla budou. Nyní se Česko pohybuje na denním přírůstku kolem 10 až 15 tisíc nakažených denně. Dosud nejvyšší byly přírůstky začátkem ledna, kdy za 24 hodin přibylo i 17 tisíc nových případů nákazy koronavirem.

I přesto, že jde o alarmující čísla, stále nejsou těmi nejdůležitějšími. Ta se točí kolem zaplněnosti nemocnic a především lůžek na JIP. Nyní leží v nemocnicích téměř 7000 pacientů, z čehož více než 1 400 na JIP a řada nemocnic už hlásí strop a pacienti jsou převáženi sanitkami i vrtulníky na volná lůžka i stovky kilometrů.

Až 1 800 pacientů na JIP

Pokud by zůstalo u nejoptimističtějšího scénáře, počítá zdravotnictví s až 8 tisíci lidmi na lůžkách a s 1 500 pacienty na JIP. Pokud by ovšem opatření nezafungovala a pandemie se šířila rychleji s reprodukčním číslem až 1,3, došlo byla by čísla násobně vyšší. V nemocnicích by tak mohlo ležet až 12 tisíc pacientů a na JIP až 1 800 těžce nemocných.

Se scénáři vývoje pracuje resort zdravotnictví již rok. Pokud bychom vzali údaje prezentované v říjnu ještě před nástupem druhé vlny, je z nich patrné, že právě hranice 8 tisíc pacientů v nemocnicích je maximem, které je české zdravotnictví s vypětím sil a navýšením kapacit schopné zvládnout. Tehdy Ladislav Dušek vypočítával kapacitu na 4 tisíce lůžek s tím, že k dispozici je dvojnásobek. V říjnu byl takový scénář označován za nejčernější, dnes je tím nejoptimističtějším.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu