CC BY-SA 2.5 / James Gathany, CDC / Larvae of Culex Mosquitoes

Evropa (svět) – V poslední době Evropa odolává západonilské horečce. Tento rok se počet onemocnění v evropských zemích značně zvýšil a poprvé za poslední pět let byl registrován případ nákazy i v Česku.

Na otázky o nebezpečí horečky a způsobech prevence Sputniku odpověděla MUDr. Hana Orlíková, pracovnice oddělení epidemiologie infekčních nemocí Centra epidemiologie a mikrobiologie.

V České republice byl poprvé za posledních pět let zaregistrován případ onemocnění západonilské horečky. Muž si po návratu z dovolené v Řecku začal stěžovat na špatné zdraví. Analýzy ukázaly v jeho těle přítomnost viru západonilské horečky.

Jak uvádí Hana Orlíková, u občanů České republiky v minulosti bylo zaznamenáno jen několik importovaných případů onemocnění. U všech, včetně letošního případu, došlo k nákaze po poštípání infikovanými komáry při pobytu v zahraničí.

Nejvíce ohrožení jsou lidé s imunodeficitem a staří lidé, říká expertka, a dodává, že onemocnět by mohl i mladý člověk.

Ne všichni nemocní lidé mohou vědět, že jsou nakaženi. „Nelze vyloučit, že se další importované případy objeví, ale v dané souvislosti bych ráda zdůraznila, že u většiny případů proběhne infekce bez příznaků, uvádí specialistka. Jen asi u pětiny nakažených proběhne zjevné onemocnění s horečkou, bolestmi hlavy, únavou, nevolností, zvracením, případně vyrážkou.“

Ve vzácných případech však může být onemocnění závažné. „Jen u malé části nemocných se projeví závažná neuroinvazivní forma onemocnění, u nejzávažnějších případů může dojít i k úmrtí,“ poznamenává Orlíková.

Abyste se nenakazili západonilskou horečkou, státní zdravotní ústav doporučuje chránit se před poštípáním komáry, což zahrnuje především oděv, kryjící maximum těla, použití chemických prostředků proti hmyzu a vyhledávání a ničení potenciálních líhnišť komárů.


ČTĚTE TAKÉ: Stovky lidí s IPF nedostávají léčbu, která by smrtelnou nemoc zpomalila
Pocit, jako když se topí, zažívají denně stovky lidí, kteří trpí idiopatickou plicní fibrózou (IPF) – smrtelnou nemocí, jejíž postup jde správnou léčbou zásadně zpomalit. Aby se tak ale stalo, musí lékař nemoc odhalit včas a rychle pacienta poslat do některého ze specializovaných center, kde mu umí pomoci. To se bohužel často neděje a v centrech se léčí zhruba 50 % těch, co by léčbu potřebovali a mohli mít. Na tento alarmující stav upozorňují plicní lékaři v souvislosti s Týdnem IPF, který letos startuje 13. září.

K dnešnímu dni je horečka velmi rozšířená. „V letošní sezóně byly zaznamenány případy přenosu onemocnění západonilské horečky v některých zemích EU, v Itálii, Rumunsku, Řecku, Maďarsku, Rakousku, Francii, Chorvatsku a Slovinsku. Ze zemí sousedících s EU to byly Srbsko a Kosovo. Možnost nákazy se může vyskytovat i jinde, např. v Africe,“ poznamenává expertka.

Upozorňuje, že pokud se objeví zdravotní potíže po návratu z oblastí s výskytem této nemoci, je doporučeno navštívit lékaře.

#cz.sputniknews.com,
Sabina Adamová, (red.)

Komentáře
Předchozí článekDezinformační triky sekretářek vs. kavárny v Mariánkách a to jejich „karty nebereme!“
Další článekDubský thajboxerský klub Leonidas otevřel sezonu dvěma výhrami a pořádá nábor nových členů
ZprávyExtra.cz je internetový velkoformátový - multimediální zpravodajský portál se zaměřením na aktuální dění v České Republice i zahraničí. Jedná se o jeden ze zpravodajských projektů, které provozuje mediální agentura BJ-ExtraMedia - Jiří Berec. Do portfolia naší mediální skupiny patří tedy server ZprávyExtra.cz, zpravodajský portál Události112.cz a internetový magazín UdálostiEXTRA.cz. Naše zpravodajství sdílíme také na sociálních sítích.