Sobota, 31 července, 2021

Ústavní soud zrušil část vládních opatření pro maloobchody a služby

NEJČTENĚJŠÍ

Ústavní soud (ÚS) zrušil část protiepidemických opatření, která se týkají maloobchodu a služeb. Vláda podle ÚS opatření dostatečně neodůvodnila. Návrh podala skupina senátorů už loni v listopadu. Opatření sice už nejsou platná, ale nález může mít význam pro schvalování dalších podobných opatření.

Ústavní soud zrušil část usnesení vlády, která omezují fungování maloobchodů a služeb. Podle něj nebyla opatření dostatečně odůvodněna. Návrh podala skupina 63 senátorů loni v listopadu, podle kterých tento zákaz nepřiměřeně a iracionálně zasahoval do základního práva svobodně podnikat. Nález soudu může mít vliv i na další podobná opatření, která nyní platí.

Podle ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka šlo především o budoucí nařízení, která musí být řádně zdůvodněna. „Primárně šlo o vydávání krizových opatření do budoucna, vláda nemůže zasahovat do práv obyvatel bez důvodu,“ řekl na tiskové konferenci ústavní soudce Šimíček.

Ústavní soud je podle soudce povinen chránit základní práva a svobody každého občana a vláda nemá právo je libovolně omezovat bez řádného odůvodnění. Vláda podle něj měla dostatek času k odůvodnění zavedených opatření. K otevření maloobchodů a služeb ale ani tak nedojde.

Podle soudu musí být každé krizové opatření založené na odborných podkladech a musí zohledňovat celkový kontext a dopady opatření i do dalších oblastí společenského života, a to v krátkodobém i dlouhodobém hledisku. Vláda tak podle ÚS v přijímání opatření nevysvětlila, proč přikročila k zákazu některých provozoven a proč jiné mají výjimku.

K rozhodnutí ÚS se vyjádřila už také řada opozičních poslanců. „Po odůvodněných a daty podložených opatřeních voláme téměř rok. Byl to i jeden z důvodů, proč jsme nepodporovali nekonečné prodlužování nouzového stavu. Vláda si prostě nemůže dělat co chce, ani v pandemii. ÚS nám dal nyní za pravdu,“ napsal předseda ODS Petr Fiala na svém Twitteru.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu