5.6 C
Prague
Středa, 14 dubna, 2021

Ve Velké Británii odhalili brazilskou mutaci koronaviru

Ve Velké Británii odhalili prvních šest případů mutace koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském Manausu. Podle expertů britského zdravotnictví, které v neděli citovala agentura Reuters, jsou tři případy brazilské mutace covid-19 v Anglii a tři případy ve Skotsku.

Nebezpečí, že se tato brazislká mutace covidu bude dále šířit, není velké, ale úřady zabývající se případy v Anglii z preventivních důvodů znásobily v oblasti výskytu testování a zjišťování genových sekvencí pozitivních vzorků.

Dva ze tří případů mutace v Anglii pocházejí z oblasti v Gloucestershiru, jejíž členové cestovali do Brazílie. Třetí případ je zatím samostatný. Nakažení ve Skotsku nemají s těmi v Anglii žádnou známou spojitost.

Britští odborníci tvrdí, že brazislká mutace koronaviru má některé mutace společné s variantou identifikovanou v Jihoafrické republice a je možné, že bude odolnější vůči vakcínám. Aby se to ale potvrdilo, je třeba ji dále studovat.

Británie má k dispozici příslušné vědecké kapacity a podařilo se jí například odhalit na svém území snadněji se šířící variantu koronaviru, která zřejmě pochází z okolí Londýna a rozšířila se už mimo Velkou Británii.

Británie v neděli ohlásila optimistické údaje o úspěšném očkování a snižující se statistice nových nákaz i úmrtí. Pěkné počasí ale vylákalo o víkendu mnoho lidí ven a odborníci varovali, že by to mohlo zpomalit premiérův plán na uvolnění restrikcí. „Jděte ven a sportujte, ale nepořádejte sešlosti na pláži ani v parku,“ vzkázal odborník na přenosné nemoci Calum Semple.

Také policie upozornila, že stále platí omezení a venkovní aktivity jsou povoleny jen ve společnosti dvou lidí. Semple řekl, že větší shromažďování může přinést nový růst nákaz.

PRÁVĚ SE STALO

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMOVA