Pátek, 17 září, 2021

Viktoria Plzeň má nově dva spolumajitele

NEJČTENĚJŠÍ

Jak číst čerstvou a zajímavou změnu vlastnické struktury v Plzni? Dosavadní jediný akcionář Tomáš Paclík se dobrovolně vzdal kontroly nad klubem, od teď musí jednat ve shodě s novým spolumajitelem Adolfem Šádkem. Generální manažer podle všeho hledá pro Viktorii nového investora, který by pomohl udržet červenomodré ve špičce. „Může to být součástí takzvané side agreement, tedy neveřejné součásti transakce,“ potvrdil portálu ZprávyExtra.cz nejmenovaný právník.

Minulou středu učinil Tomáš Paclík v notářské kanceláři na Praze 2 krok, který by mohl mít na budoucnost Viktorie Plzeň zásadní dopad. Ve společnosti Viktoria Plzeň 1911, jež klub vlastní, Paclík souhlasil s navýšením základního jmění a úpisem nových akcií, které za dva miliony korun přenechal generálnímu manažerovi Adolfu Šádkovi. Oba pánové tak nyní vlastní Viktorii rovným dílem.

„V tuto chvíli nejsou dokončeny veškeré administrativní náležitosti a s tím související interní procesy. Nebudeme tedy prozatím celou věc blíže komentovat. Ve chvíli, kdy dojde k naplnění všech náležitostí, bude klub informovat klubové partnery, kteří jsou jeho dlouhodobou a nedílnou součástí. Stejně tak budou informováni i naši věrní fanoušci a široká veřejnost prostřednictvím médií a klubových kanálů,“ stojí v nekonkrétním prohlášení, které tiskový mluvčí Václav Hanzlík rozeslal médiím.

Co tedy změna vlastnické struktury Viktorie znamená?
V první řadě fakt, že se Paclík vzdal kontroly nad klubem, který ovládal dlouhých jedenáct let. Dosud byl jediným akcionářem, jenže nyní drží stejný podíl jako Šádek, takže s cennými papíry klubu už nemůže nakládat, jak se mu zlíbí.

„Nemůže je třeba dát do zástavy,“ vysvětluje nejmenovaný právník, kterého portál ZprávyExtra.cz oslovil. „V nových stanovách stojí, že pánové Paclík a Šádek jednají a zastupují společnost společně, musejí být ve shodě,“ doplňuje.

Navýšení základního kapitálu společnosti ze dvou na čtyři miliony korun je přitom pouhá technikálie, se skutečnou hodnotou klubu nemá nic společného.

„Je otázkou, proč pan Paclík zvolil variantu úpisu nových akcií, když je mohl prodat za libovolnou hodnotu, aniž by podléhaly dani,“ přemítá expert.

Záminka celé operace je nicméně jasná. Viktoria byla dlouhé roky soběstačná, na provoz si vydělala v evropských soutěžích a prodejem hráčů. Jenže nyní už dvakrát po sobě na mezinárodní scéně chyběla – takže v rozpočtu, který se pohybuje kolem 300-350 milionů korun ročně, zeje díra. Jestli ne letos, tak pro příští rok určitě. A Paclík na injekci ve výši 60-100 milionů nyní prostě nemá, na fotbaly už tolik ani nechodí. Řeší jiné starosti, klub přitom potřebuje nejen prostředky, ale i energii.

Oboje by měl dodat Šádek, který coby nový spolumajitel Viktorie bude mít mnohem silnější mandát hledat nového investora.

Až na takového narazí, patrně mu svůj podíl nebo jeho část zase prodá.

NEJNOVĚJŠÍ

Covid-19 celosvětově způsobil 6,9 milionu úmrtí

Podle nové analýzy Institutu pro zdravotnické metriky a vyhodnocování (Institute for Health Metrics and Evaluation, IHME) na lékařské fakultě University of...

K tématu