(Ilustrační snímek) Zdroj: Youtube

Na celém světě je jedna miliarda aut, z toho 0,1 procenta je elektromobilů. K tomu, aby přebytek ropy na trhu spustil ropnou krizi, již není potřeba mnoho. Bloomberg se ve své prognóze odvolává na ropnou krizi, čili začátek prudkého pádu cen ropy v roce 2014, který byl zapříčiněn tím, že v nabídce bylo najednou o dva miliony barelů ropy denně více – to představuje asi 2 procenta světové produkce. S přebytkem nabídky ropy při stejné poptávce začala její cena prudce padat.

Stejný scénář se může zopakovat již v roce 2023. Tesla aktuálně vyrábí 50 tisíc automobilů ročně, ale staví továrnu, která v roce 2020 dosáhne roční kapacitou až půl milionu aut. Pokud by si Tesla zachovala svůj podíl na trhu s elektromobily (10 procent), již v roce 2023 mohou elektromobily způsobit přebytek dvou milionů barelů ropy denně – stejné množství, jaké stačilo v roce 2014 na vyvolání ropné krize.

Ropná krize však paradoxně nemusí ekologickým autům pomoci. Současné nízké ceny pohonných hmot nemotivují spotřebitele, aby si kupovali úspornější auta.

Bloomberg trvdí, že dvacátá léta budou dekádou elektromobilů. Loni klesla cena baterií o 35 procent a tak jsme na prahu toho, že několik automobilek začne prodávat rodinné elektroauto s dojezdem 300 až 500 kilometrů a cenou kolem 700 tisíc korun.

Na videu Bill Gates vysvětluje, že Američané utratí za benzin více za týden (6,4 miliardy dolarů), než na energetický výzkum za celý rok (5 miliard dolarů).

S příchodem těchto aut – které budou dostupné, a zároveň použitelné na více než jen přesouvání po městě – začne postupná saturace parkovišť elektromobily. Například v USA je průměrný věk auta 11,5 roku – teoreticky tak bude trvat 11,5 roku, dokud se vymění celý vozový park a stále větší podíl v něm budou tvořit elektromobily. Přitom však nezapomínáme na to, že elektromobil stále nebude vhodný pro potřeby úplně všechny.

OPEC je pesimističtější – předpokládá, že v roce 2040 bude pouze 1 procento všech aut na světě na baterky. Ředitel ropné společnosti Conoco Ryan Lance pro Bloomberg řekl, že elektromobily nebudou mít žádný dopad příštích 50 let.

Pesimistické scénáře a obecné odmítání elektromobilů nahrávají ropným společnostem, které pochopitelně nechtějí přijít o svůj byznys.

Podle webu Huffington post chtějí bratři Charles a David Kochovci – majitelé Koch Industries, korporace, která mimo jiné těží, přepravuje a zpracovává ropu – založit novou lobbistickou skupinu, která bude útočit na výrobce elektromobilů, podporovat fosilní paliva a tlačit na stát, aby omezil dotace na koupi elektromobilů.

Do této skupiny mají patřit zástupci několika ropných společností. Koch Industries plánuje do lobby investovat 10 milionů dolarů ročně – pro srovnání, roční zisk společnosti je 115 miliard. Elon Musk, zakladatel Tesly, reagoval na Twitteru vzdychnutím.

Komentáře