Ilustrační snímek letenek. Autior: redakce

Praha  – Levné letenky se mohou prodražit kvůli vysokým nákladům na dopravu z letiště do centra města. Cenovým rekordmanem je švédský Stockholm. Skandál na Azurovém pobřeží – absolutním vítězem je letiště v Nice s překvapivě levnou a rychlou dopravou.

GoEuro, cestovní platforma, která umožňuje vyhledávání a rezervaci vlaků, autobusů a letenek po celé Evropě, zanalyzovala hlavní evropská letiště. Výsledkem je srovnání letišť s nejsnadnější dopravní dostupností do centra města. Celá studie je k dispozici zde.

GoEuro do srovnání zahrnulo 76 evropských letišť ve Španělsku, Velké Británii, Německu, Portugalsku, Švédsku, Itálii, Irsku, Francii, Lucembursku, Nizozemsku, Belgii, Polsku a České republice. Letiště byla vybrána na základě množství odbavených cestujících v roce 2016 (Eurostat). Každé letiště bylo ohodnoceno ve třech kategoriích: vzdálenost od centra města v kilometrech, doba trvání cesty v minutách a cena za nejrychlejší způsob dopravy, jaký městská hromadná doprava v dané lokalitě nabízí.

První místo ve srovnání obsadilo letiště Nice (NCE) na francouzském Azurovém pobřeží. Nachází se 5 minut vlakem od centra města a cesta vyjde na pouhých 47 Kč. Následuje letiště Lanzarote (ACE) na španělských Kanárských ostrovech, kde je možné dopravit se z terminálu autobusem do centra za 10 minut a 37 korun. Třetí místo obsadilo letiště v Birminghamu (BHX), které od centra dělí 9 minut vlakem a zaplatíte za ni 105 Kč. Všechna analyzovaná letiště lze v této interaktivní tabulce snadno filtrovat podle jednotlivých parametrů (například letiště s nejdražším či nejlevnějším spojením), které dohromady pomohly sestavit celkové pořadí.

Celkové pořadí, které je k dispozici ve formě interaktivní tabulky, GoEuro porovnalo s interními daty o rezervacích a vzniklo pořadí letišť nejfrekventovanějších mezi cestujícími z České republiky, která jsou zároveň snadno dostupná městskou hromadnou dopravou. Této tabulce vévodí letiště ve Frankfurtu nad Mohanem s 10 minutami 126 korun. Následuje Amsterdam, který je nejen častou cílovou destinací, ale také přestupním místem na delších cestách. Cesta z letiště do centra Amsterdamu trvá vlakem 14 minut a vyjde na 110 Kč. Třetí se umístilo letiště v Bruselu. Nejrychlejší dopravu do centra i v tomto případě zajišťuje železniční doprava. Cesta trvá 17 minut a stojí 230 korun.

V projektu hodnocení letišť padala i další nej. Například letiště položené nejdále od města – Frankfurt Hahn, od centra Frankfurtu nad Mohanem ho dělí 126 km. Naopak nejblíže centru se nachází letiště v Brémách, pouhé 4 km. Cestující, kteří koupí levné letenky do Stockholmu, budou možná zaskočeni cenou, kterou budou po příjezdu nuceni zaplatit za cestu z letiště. Jednosměrná jízdenka na vlak stojí 758 korun. Naopak za hubičku je doprava z letiště v polské Vratislavi. Za jízdenku na autobus tady zaplatíte 19 korun.

Co se týká času, rekordmanem je, stejně jako u vzdálenosti, letiště Frankfurt Hahn. V autobuse si cestující posedí 85 minut. Naopak nejrychleji vám cesta uteče v Nice, které je celkovým vítězem srovnání letišť s nejlepší dopravní dostupností.

Více o společnosti GoEuro

GoEuro.cz je platforma pro jednoduché cestování, umožňující nejen vyhledávat a porovnávat železniční, autobusovou a leteckou dopravu v Evropě, ale také nákup jízdenek a letenek. S více než 500 evropskými dopravci, GoEuro přináší převrat v procesu plánování. Uživatelům nabízí možnost vybrat si nejoptimálnější spojení, ať už podle ceny, celkové délky cesty nebo optimálním poměru obojího. GoEuro eliminuje potřebu navštívit několik různých webových stránek s cílem naplánovat různé etapy cesty, speciálně, je-li zapotřebí využít kombinaci různých druhů osobní přepravy, například leteckou a železniční nebo autobusovou.

Plánování cestování s GoEuro je snadné, pohodlné a vyhoví vašim individuálním požadavkům. Start-up sídlí v Berlíně. Tým GoEuro se skládá z více než 240 zaměstnanců ze 42 různých zemí. V říjnu 2016 společnost získala dotaci ve výši 70 milionů USD od investorů v čele se Silver Lake Kraftwerk a Kleiner Perkins Caufield & Byers. Jedná se o největší evropské kolo financování v Evropě za rok 2016.

Air China zahajuje provoz nové linky Peking-Curych

 

Komentáře