PRAHA / Pro mnohé jsou to jen právnické kličky, upozornění a pravidla, se kterými nikdo nepřijde do užšího kontaktu. EULA licence, bez které se do počítače inovace Windows 10 nenainstaluje, však všechno mění.

Pokud jste se dosud spoléhali ve svých počítačích na bezproblémové používání pirátského softwaru, měli byste podle magazínu T3 zpozornět. Microsoft může nejednoho uživatele Windows 10 zaskočit novým přístupem k této problematice.

Pokud se začtete do licenční smlouvy nových Windows 10, mezi jiným vás odkáže na Smlouvu o poskytování služeb společnosti Microsoft.

V ní se píše následující

„Můžeme automaticky kontrolovat verzi softwaru, abychom vám mohli poskytovat služby. Můžeme bezplatně stahovat aktualizace softwaru nebo změny konfigurací s cílem aktualizovat, zlepšit a dále rozvíjet služby včetně těch, které vám brání v přístupu ke službám, hraní falešných her nebo používání neoprávněných hardwarových periferních zařízení. Aktualizace softwaru se od vás může požadovat i na další používání služeb. “

V praxi to znamená, že pokud se Microsoft v budoucnu rozhodne blokovat spouštění svých kancelářských softwarů, her či nástrojů všude tam, kde jim chybí platná, ověřitelná licence, bude jednat v souladu s pravidly, které jste schválili. Totéž může platit i pro software jiných vývojářů, ukradené mobily, či doplňky, které umožňují na herních konzolích spouštět nelegální kopie her.

Microsoft již dříve avizoval, že k aktualizacím bude přistupovat v nových Windows 10 mnohem přísnější než dosud. Využije všech prostředků k tomu, aby uživatelé nemohli aktualizace odmítat, díky čemuž se zvýší bezpečnost jejich počítačů. Každá z aktualizací však může přinášet i prvky, které rozšiřují funkce operačního systému, nebo přidávají nové funkce.

Ochranné mechanismy mohou být jedněmi z nich. Zatím není známo, zda Microsoft plánuje proti pirátům aktivně zasáhnout, nebo má připravené pouze zadní vrátka pro své budoucí aktivity. Jisté však je, že světová média se začínají o tuto novou formulkou ve smlouvě Windows 10 intenzivně zajímat.

Komentáře