Krajské operační středisko záchranné služby, ilustrační foto. Zdroj: archiv Udalosti112.cz / redakce

MS kraj – 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně tu pro vás funguje zdravotnická záchranná služba. Není to samozřejmost, na naší planetě patříme k těm šťastnějším, kteří se na odbornou a rychlou pomoc lékařů a záchranářů mohou spolehnout. 

Číslo 1 094 808 odpovídá počtu všech našich loňských výjezdů. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 30 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 307,“ uvedl krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl.

Operátoři na středisku i záchranáři v terénu pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu. Ze všech těchto důvodů si jistě zaslouží, abychom si jejich každodenní nasazení připomněli celostátní společnou akcí:  Dnem linky 155.

@udalosti112.cz
Výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje. Foto: archiv, ZZS MsK.

Datum 15. 5., je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou zdravotníci, tedy specialisté. Připomeňme si, že v celé řadě jiných vyspělých zemí to není pravidlem. A právě proto jsou výsledky našich záchranných služeb jedny z nejlepších na světě, jsme na to právem hrdí. „Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je Česká republika na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta,“ uvedl Humpl.


SOUVISEJÍCÍ TÉMA: Senior z M.Lázní se nedovolal na tísňovou linku 155 a zemřel
Karlovarským záchranářům v pátek 4.října v odpoledních hodinách nefungovala tísňová linka 155. Krajské Operační středisko záchranné služby mělo výpadek tísňové linky, kdy akutní pomoc potřeboval senior z Mariánských Lázní, který se bohužel nedovolal a pomoc již dorazila pozdě.

Záchranné služby v České republice jsou zřizované v rámci jednotlivých krajů, aby jejich organizace mohla co nejlépe reagovat na regionální specifika. Po funkční stránce však v rámci IZS tvoří záchranné služby celek, který nerozlišuje hranice krajů. Hmatatelným důkazem je nejen každodenní mezikrajská spolupráce či společná cvičení, ale například i shodná podpora používání aplikace Záchranka,“ doplnil mluvčí záchranné služby a upřesnil, že Česká republika je tak jedním z mála států na světě, který tento jednotný systém pro přesné přivolání pomoci provozuje.

sim, (red.)

 

Sdílejte

BEZ KOMENTÁŘE