Česká demokracie - ilustrační snímek. PixaBax / CC0 Creative Commons - Grafika redakce*

Praha – Již od 3 % sečtených okrsků měla umělá inteligence o výsledku prezidentské volby jasno.

Společnost Blindspot Solutions, dynamický inovátor v oblasti umělé inteligence, slaví úspěch ve špičkové rychlosti a přesnosti predikce výsledků druhého kola volby prezidenta České republiky.

Konečný výsledek volby prezidenta byl 51,36 % hlasů pro Miloše Zemana a 48,63 % pro Jiřího Drahoše. Predikční model předpověděl finální výsledek s chybou pod 1 procentní bod již při 3 % sečtených okrsků.

Konkurenční model společnosti Median poskytl první odhad s chybou pod 1 procentní bod, až v 15:00 středoevropského času, kdy bylo započítáno přes 50 % okrsků. V tu dobu měl ale model Blindspot Solutions odchylku pouze 0,3 procentního bodu od konečného výsledku oproti konkurenční odchylce 0,9 procentního bodu.

Model k odhadu používal výsledky z prvního kola a data z již sečtených okrsků druhého kola.

Výsledek predikce byl od 27. ledna k dispozici na adrese << a ve vybraných médiích.<< Data z již nasčítaných okrsků poskytoval Český statistický úřad. S přibývajícím počtem sečtených hlasů se predikce postupně zpřesňovala.

Blindspot Solutions staví pokročilá softwarová řešení založená na poznatcích v umělé inteligenci a strojovém učení.

V prosinci 2017 vzbudil mediální zájem vstup Blindspotu do mezinárodní technologické konzultační skupiny Adastra Group (Forbes).

Mgr. Jakub Šmíd, Ph.D.,
Ing. Vojtěch Létal,
Blindspot Solutions

(red.)

BEZ KOMENTÁŘE