Moravský podzim v Brněnské Filharmonii. Foto: redakce

Brno –  Dosavadní program přinesl výjimečné hudební zážitky, ale i nadcházející část nabízí světová jména – například soubor Accademia Bizantina. Vrcholem festivalu a výjimečnou hudební událostí celého roku je nepochybně provedení Symfonie sirén na brněnském Výstavišti.

Ensemble Berlin Prague

Ensemble Berlin Prag je špičkovým uskupení německých a českých interpretů ve složení Dominik Wollenweber, Vilém Veverka (hoboj), Mor Biron (fagot), Barbara Maria Willi (cembalo, varhany) a Pavel Nejtek a Ulrich Wolff (kontrabas). V pondělí 16. října v jejich podání zazní kromě děl Zelenky, Bacha a Yuna i Trio pro soprán, hoboj a anglický roh Amor vincit od Marka Kopelenta. Skladba, která vznikla na objednávku festivalu, bude uvedena ve světové premiéře za osobní účasti autora.

Rituály

Dvě tvůrčí osobnosti, dvě skladby, dva dirigenti a dva kostely – to je pro vás připraveno ve čtvrtek 19. října. Uvedení Kutavičiusových Posledních pohanských obřadů a Kabeláčovy Symfonie č. 8 „Antifony“ je situováno do dvou prostorů – Červeného kostela a katedrály na Petrově. Cesta mezi nimi symbolizuje součást rituálu, který posluchače přenese od pohanského vidění světa přes křesťanské ideály až k nástrahám dnešního světa.

Symfonie sirén

Neopakovatelný zážitek slibuje brněnské provedení Symfonie sirén Arsenije Avraamova. Jedná se o performanci zvuků typických pro Brno jakožto město průmyslu, motorismu, hudby, sportu, studentů, ohňostrojů atd. Do provedení se kromě osmi sborů a dalších hudebních složek zapojí i sanitky, hasiči, dělostřelci, parní lokomotiva nebo stavební míchačky. Nejhlasitější skladba světových dějin bude provedena v sobotu 21. října v 19:30 na brněnském Výstavišti – Pavilon A a okolí. Neváhejte a přijďte stát součástí neopakovatelného projektu.

ACCADEMIA BIZANTINA – Agitata

Jak napovídá titul koncertu Agitata (vzrušená) – čeká nás vzrušující provedení skladeb Corelliho, Poropory, Vivaldiho a dalších mistrů v podání jednoho z předních světových orchestrů specializovaných na interpretaci právě staré hudby. Ve spolupráci s Accademia Bizantina se ve čtvrtek 26. října v Besedním domě rozezní i světový alt Deplhine Galou.

Zdroj: Filharmonie Brno

 

Komentáře