Praha, ilustrační foto. Zdroj: © Sputnik / Natalja Seliverstova

Česko – Ústavní činitelé se na středeční schůzi s českým prezidentem Milošem Zemanem shodli na tom, že by bylo potřeba v rámci Evropské rady zahájit komplexní a otevřenou diskuzi o protiruských sankcích. Vyplývá to z tiskové zprávy uveřejněné na webových stránkách Pražského hradu.

Ústavní činitelé konstatovali, že důvody, které vedly k zavedení sankcí, trvají, a vyzvali k naplnění Minských dohod všemi zúčastněnými stranami. Jak se však uvádí ve zprávě, také podpořili komplexní a otevřenou diskusi o daném tématu, a to na úrovni Evropské rady, která by se věnovala i zhodnocení ekonomické a politické účinnosti sankcí v návaznosti na proceduru jejich prodlužování.

Česká republika přitom samozřejmě bude výsledky této diskuse respektovat,“ uvádí se ve zprávě.

Pro otevřenou ekonomiku závislou na exportu jako ČR, je důležité, aby byl zachován liberální obchod a autorita Světové obchodní organizace. Ochranná opatření by pro ČR znamenala nárůst nákladů, zvýšenou nezaměstnanost a snížení zahraniční poptávky s negativním dopadem na český export a HDP,“ uvádí se v prohlášení. Proto vyzvali k diverzifikaci českého exportu, ke hledání nových odbytišť, obzvlášť v zemích mimo EU a také k podpoře inovativních řešení.

Jejich pozornosti neuniklo ani téma migrace. Potvrdili, že Česko odmítá nedobrovolné přerozdělování migrantů a trvá na potřebě zvýšené aktivity při řešení konfliktů v těch oblastech, které ilegální migraci generují.

ČR bude nadále prosazovat takovou změnu pravidel Společného evropského azylového systému, která zamezí zneužívání azylových pravidel pro nelegální vstup do Evropy a umožní systém zachovat pro ty, kteří ochranu opravdu potřebují,“ píše se v prohlášení.


GLOSA POLITIKA: Zdechovský: Věřím, že Maďarsku hlasovací práva zůstanou
Většinou hlasů dnes europoslanci schválili nezávaznou rezoluci Evropské Radě, v níž doporučují, aby bylo proti Maďarsku zahájeno řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. Maďarsku tak hrozí odejmutí hlasovacích práv. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který hlasoval proti rezoluci, ale věří, že k tomu nedojde a situace se ještě vyjasní. 

Zeman svolal zasedání nejvyšších českých činitelů, aby zkoordinoval jejich postoje v oblasti zahraniční politiky. Zasedání se zúčastnili předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, ministr vnitra a prozatímní ministr zahraničí Jan Hamáček a ministr obrany Lubomír Metnar. Předseda Senátu Milan Štěch nemohl dorazit, jelikož je na služební cestě ve Francii.

#cz.sputniknews.com,
(red.)

Komentáře