Cizinec hledá byt. Divadlo DISK. Foto: #divadlodisk.cz

Praha – Čtvrtý ročník studentů Katedry činoherního divadla pražské DAMU chystá na začátek nové divadelní sezóny premiéru v pořadí druhé absolventské inscenace. Volba padla na román významného českého spisovatele Egona Hostovského Cizinec hledá byt. V režii Tomáše Loužného bude původní dramatizace uvedena 15. 9. 2018 v Divadle DISK.

Český lékař Václav Marek přijíždí do New Yorku, aby dokončil svůj přelomový výzkum v oblasti moderní medicíny. Naráží však na přízemní problém. Řeší, kde se ubytovat. S představou ideálního místa i podmínek ke své práci bloudí ulicemi New Yorku, střetává se s jeho různorodými obyvateli, vinou vnějších okolností i svou vlastní se dostává do střetů, drobných i větších konfliktů a nesnází.

Klíčový motiv hledání, obsažený už v samotném názvu Hostovského románu, je základní vlastností člověka, a na různých úrovních s ní operujeme na denní bázi. Hledáme partnery, odpovědi, informace. Hostovského cizinec jako by společně s bytem hledal i adekvátní komunikační klíč, jak jednat s ostatními lidmi. Jak zvládnout běžnou komunikaci se sousedem, domácím, přítelem. Jak překlenout trapnost banálních rozhovorů, omluvných frází a vynucovaných zdvořilostí, které jej odvádějí od skutečného poslání. A tak si místo vytváření podmínek pro formulování vyššího smyslu tyto podmínky hledá. Přes inzerát a agentury,“ vysvětluje dramatrugyně Kateřina Slezáková.

Přestože román vznikl koncem čtyřicátých let minulého století a reflektuje autorovy pocity z doby emigrace, obsahuje podle režiséra Tomáše Loužného nepopiratelné aktuální rysy. „Podivný sled epizod na cestě doktora Marka za velkým životním posláním a neznámou ženou na druhé straně telefonu totiž představuje nenásilnou paralelu současnosti.“ I to je jeden z hlavních důvodů, proč se režisér společně s dramaturgyní rozhodli inscenovat právě dílo Egona Hostovského.

Cizinec hledá byt…

Dramatizace románu podtrhuje její silný dramatický potenciál, epizodní charakter příběhu i postupný psychologický rozpad hlavního hrdiny. „Snaha zachovat v průběhu procesu vzniku inscenace autorovu poetiku zároveň s nutností přizpůsobit ji potřebám jeviště je pro celý inscenační tým velkou výzvou. S herci se proto během zkoušení snažíme postihnout Hostovského lehce absurdní humor spojený s pocity vykořeněnosti člověka v cizím prostředí,“ dodává Loužný.


PSALI JSME: FAMU ve spolupráci s divadlem DISK uvede kolekci studentských filmů Věry Chytilové
Dne 12. března to budou přesně čtyři roky, co filmový svět opustila jedinečná režisérka a pedagožka Věra Chytilová. Jako vzpomínku na tuto výraznou osobnost tzv. české nové vlny se její někdejší alma mater, pražská FAMU, rozhodla ve spolupráci s DAMU a divadlem DISK zorganizovat veřejnou projekci jejích studentských filmů. Některé z nich tak diváci uvidí na plátně vůbec poprvé. 

Scénografii spolu s kostýmy navrhla Kateřina Jirmanová Soukupová. „Hlavní postava doktora Marka je sama o sobě záhadou a některé části hry na mne působí až hororově. Proto mezi mé inspirační zdroje patří mimo jiné také staré hororové filmy. U kostýmů zároveň používám jistý eklekticismus, protože se nejedná o dobový záměr. Každá postava tak může působit jako z jiného světa, země či doby,“ poodhaluje Soukupová záměr výtvarné složky inscenace.

Kristýna Šestáková,
(red.)

Komentáře