Ilustrační foto. Redakce

Praha – Projekt Kola pro Afriku započal v únoru 2017. Od této doby lidé v České republice prostřednictvím sběrných míst darovali přibližně 25.000 jízdních kol. “Lidé se zapojují do projektu s finanční podporou, poskytují své služby, pomáhají tvořit myšlenku. Zprávy, činy, podpora obecně, která přichází z české společnosti, je velmi pozitivní.” Vysvětluje Roman Posolda, ředitel celého projektu. 

“ I navzdory migrační krizi je zájem o pomoc v Africe velký. ”

Do nadace se připojují i školy, tedy děti, které mají možnost porovnávat světy těch, které žijí na jiném kontinentu. Připojuje se i starší generace. Česká společnost má velký zájem o pomoc tam, kde to potřebují. I navzdory zprávám a vyvolaným strachům z migračních vln a jiným rozvířeným krizím.

“ Objevily se hlasy, že na darovaných kolech někteří pak přijedou z Afriky do Evropy a zaplaví nás.” říká Roman Posolda a dodává: “To jsou však velmi velmi okrajové negativní hlasy. Velká většina jsou reakce pozitivní.”

Ne jen však děti mají zájem o pomoc, dobrovolníci v KPA jsou zejména provozovatelé sběrných míst, tedy dospělí. Další skupinou lidí, kteří velkou měrou přispívají do projektu, jsou lidé odsouzení k výkonu trestu ve věznici Heřmanice. “ Tito lidé opravují kola určené do Gambie v dobrovolnickém režimu. Celkem je do tohoto projektu zapojeno cca. 14 lidí, kteří pracují ve dvou směnách, a to od 6.00 – 10.00 hod. a od 10.00 – 14.00 hod. Protože je tato spolupráce velmi prospěšná pro obě strany, probíhají v současné době jednání, na kterých se snažíme o posílení a rozšíření našeho projektu ve věznici. “ Dále popisuje ředitel KPA.

“ Z České republiky až do Gambie.

Od počátku projektu bylo darováno do Gambie přibližně 6700 jízdních kol. KPA pomáhá v oblasti dostupnosti vzdělání, tedy podporuje mobilitu dětí. “Gambie, které se v Africe věnujeme, je zemí, která je nyní na prahu nového začátku. Po svržení letitého diktátora se země otevírá. Svoboda je křehká, ale jsou dány předpoklady pro změnu, kterou si místní lidé přejí a mají i touhu pro ni něco udělat. V tomto je potenciál pro nové školství, které se následně otiskne ve zdravém vývoji země.”

 

Mnoho dětí, které mají potencionál a chuť se vzdělávat a dostat se v tomto směru na nějakou úroveň, bydlí daleko od školy. Proto docházka často není dodržena 5x týdně, a když už ano, děti jsou po příchodu do učebny velice unavení. Kolo, které můžete darovat, vyřeší takový problém. Pomůže se dítěti snadněji dostat do školy, i s energií, kterou může použít pro soustředění se na výuku. To vše vede k lepším předpokladům pro její vychození, lepší budoucnost. Nejen tedy s kolem končí Váš dar.

 

Cesta kola začíná samotným rozhodnutím dárce své kolo darovat. “ Kola sbíráme v našich sběrných místech, které jejich provozovatelé zakládají a provozují dobrovolně, nezištně a z vlastní iniciativy. Sběry se pořádají celoročně nebo jednorázově při pořádaných akcí. “ Kola, která byla darována, putují do centrálního skladu v Ostravě Koblově. Dostávají se tam hlavně díky logistickým partnerům, mezi které patří například Hasičský záchranný sbor ČR, DB Schenker, Toptrans, a.s. a OZO Ostrava, s.r.o.. Ne všechna jsou možná  pro převoz do Gambie, některé jen podpoří na náhradní díly ty, které jsou vybrány, opraveny a přepraveny. Asi 30% kol nakonec slouží dětem v Gambii.

 

“Místní obdržení kola vnímají jako veliký dar.”

Kolikrát se dárci s obdrženými nějakým způsobem v rámci projektu propojí. Avšak při počtu přepravovaných a darovaných kol se zatím nedaří ve větší frekvenci o propojování dárců “ V několika případech, zvláště v silných případech, propojujeme dárce a obdarované děti – např. při jarní misi 2017 obdarování dívky Ami v Bun Jeng school v Gunjuru. Kolo tato dívka obdržela po chlapci, který tragicky zahynul a jeho teta se rozhodla jízdní kolo Dominika po 3 letech nakonec darovat. Dominik si kolo sám postavil, ale jezdil na něm už jen chvíli. Těžkou životní situaci měla i Ami, která kolo dostala.

 

Bydlí u známých svého tatínka, který již zemřel. Maminka se sourozenci Amie bydlí asi 50km odtud. Amie byla při předání kola velmi překvapena, nikdy neměla své kolo. Bydlí ve vesnici Kadjaba, chodí do školy Bun Jeng v Gunjuru. Amie bude na novém kole dojíždět do školy 6km, které dříve překonávala pěšky. Nyní je šťastná a vděčná.. “ Popisuje osudy ředitel celého projektu Kola pro Afriku Roman Posolda, který osobně jezdí na mise přimo do Gambie.

Autorka: Iwi Patkaniowá

ZprávyExtra

Komentáře