PRAHA – USA / Američan Kevin Dahlgren, který je důvodně podezřelý ze čtyřnásobné brutální vraždy v Brně-Ivanovicích ze dne 22. května 2013, se brání vydání do České republiky. Jehož stížnost proti vydání do Česka v úterý 25. srpna zamítl odvolací soud v USA, Kevin Dahlgren s očekáváním využil své možnosti a podal odvolání k Nejvyššímu soudu USA.

Americká justice v úterý 25. srpna v rozporu s právním názorem podezřelého a jeho obhajoby rozhodla, že do České republiky může být vydán, aniž by se čekalo na verdikt dalších soudů o legálnosti jeho vazby.

Poslední slovo při vydání Kevina Dahlgrena k trestnímu stíhání do zahraničí má resort zahraničních věcí ve Washingtonu.

Kevin Dahlgren vinu popírá

Federální soud ve Virginii již 12. září 2013 rozhodl, že podmínky pro vydání občana USA Kevina Dahlgren do České republiky byly splněny, i když Spojené státy své občany vydávají na trestní stíhání do zahraničí pouze zřídka.

I když prokuratura vnímá důkazy vyšetřovatelů o Dahlgrenově vině jako přesvědčivé, samotný Američan Kevin Dahlgren vinu popírá a tvrdí, že ​​po nálezu mrtvých těl ho postihla ​​panika a proto z obav před pronásledováním odletěl do USA.

Proti této verzi však stojí výpovědi svědků i stopy krve obětí na Američanovo oděvu při návratu do USA, krátce po kterém byl zadržen.

Kevin Dahlgren měl v Brně-Ivanovicích, kde se živil jako učitel angličtiny, připravit o život sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny – rodinu, u které bydlel. O motivu jeho činu panují pouze dohady.

Pokud by Spojené státy podezřelého ze čtyřnásobného hrdelního zločinu nakonec nevydali, byl by propuštěn na svobodu, protože v USA se nemůže odpovídat za činy spáchané v jiné zemi. V Česku by v takovém případě byl pravděpodobně souzen v nepřítomnosti.

Komentáře