Vlak (Ilustrační foto) Autor: Roman Mach

BŘECLAV / Celkově 214 migrantů zadržela v noci na úterý 1. září policie na nádraží v jihomoravském městě Břeclav ve vlacích z Rakouska a Maďarska. Informoval o tom server Novinky.cz s odvoláním na mluvčí cizinecké policie Kateřinu Rendlovou.

Migranti budou dočasně umístění v tělocvičnách policie v Břeclavi a Hodoníně, potom je přemístí do záchytných míst. Zadržených je více než za celý minulý týden dohromady a migrantů procházejících přes jižní Moravu stále přibývá.

Podle slov policie někteří migranti měli potřebné dokumenty, ale drtivá většina ne. Nikdo ze zadržených neměl povolení ke vstupu do České republiky – proto je policie zadržela.

„Postupujeme v souladu se zákonem bez ohledu na to, jak postupují ostatní země,“ vysvětlila Rendlová.

Mezi uprchlíky v Břeclavi byli převážně muži, celkem jich bylo 115, žen 38 a dětí 61. Šlo většinou o rodiny s dětmi.

Podle Rendlové většina z nich pocházela ze Sýrie, a to 196, sedm bylo Pákistánců, pět jich přišlo z Afghánistánu, čtyři z Bangladéše a dva z Iráku.

Policie byla na příchod uprchlíků údajně připravena. Na břeclavské stanici čekali autobusy a desítky policistů. První uprchlíky přivezl před pondělní půlnocí vlak z Vídně a vešly se do jednoho autobusu.

Asi sto migrantů pak přijelo krátce po půlnoci vlakem z Maďarska, který směřoval přes Českou republku do Německa.

Migranti přicházejí většinou dvěma hlavními vlakovými spoji, ale jejich počet se zvyšuje, řekl jeden z policistů.

Policie na nádraží jednotlivé migranty čísluje a kompletuje je do skupinek tak, aby členové rodiny zůstali spolu. Podle slov jednoho z policistů se zadržení chovali klidně.

Policie uprchlíky pak převezla do policejních tělocvičen v Břeclavi a Hodoníně. Má ještě i kapacity v Brně a Znojmě. Po krátkodobém pobytu je odtud odvezou do záchytných míst v obcích Zastávka u Brna, Vyšní Lhoty nebo Bělá pod Bězdězem.

Na jihu Moravy zřejmě vznikne další uprchlický tábor. Shodli se na tom zástupci ministerstva vnitra a policie. Hledají totiž řešení pro rostoucí počet migrantů.

V úvahu přichází část areálu bývalé věznice v břeclavské části Poštorná, píše server iDNES.cz.

Komentáře