KOLO PRO ŽIVOT. Foto: Adel / redakce #ZpravyExtra.cz

Nové město na Moravě  – Kolo pro život je největším a nejpopulárnějším amatérským seriálem bikerů v České republice. Premiéru měl tento závod v roce 2000 a od té doby se ročně prožene po trase KPŽ až 25 000 cyklistů a zhruba 7000 dětí.

Jedná se o víkendovou akci a vítán je kdokoliv bez rozdílu věku. Neodmyslitelnou součástí KPŽ je ČT Déčko junior trophy a také Bike academy, kde vás něco naučí ti nejlepší MTB jezdci.

Poslední díl se konal v krásném prostředí Nového Města na Moravě. Už v pátek se začali sjíždět bikeři ze všech koutů republiky a to ne jenom té naší. Nejzajímavější to ale začínalo být až v sobotu dopoledne, kdy se ve startovním koridoru mačkalo bezmála 700 závodníků, a to jak mužů,tak žen. Chvíle nervozity, výstřel a pak se celá ta masa kol dala do pohybu.

FOTOGALERIE: KOLO PRO ŽIVOT.

Trasa byla opravdu hezká a nechybělo na ní nic, co by měl MTB maraton mít: jízda v lese, na polních cestách ale i asfaltu, stoupání, kameny, technické pasáže s kořeny, atd. A samozřejmě také závěrečné spurtování do cíle, ve kterém jsme mohli sledovat souboj, ze kterého nakonec vyšel vítězně Martin Stošek. Z ženské kategorie dojela nejrychleji stále neporažená Jana Pichlíková.

Sobotní večer vygradoval partnerským závodem KPŽ – prologem Gravel Blinduro Vysočina. Na čtyřkilometrovém okruhu v okolí Arény změřilo sprinterské dovednosti okolo 70 jezdců.

Nedělní ráno už patřilo závodu Gravel Blinduro, kde z okruhu o zhruba 50 kilometrech tvořily třetinu RZ (rychlostní zkoušky) – neboli měřené úseky. Vítězem se stal, stejně jako v prologu, Jiří Fikejz.


ČTĚTE TAKÉ: Thaiboxerská lvíčata vezou dvě placky z Mistrovství světa
Česká reprezentace CMTA dětí a juniorů udělala skvělý dojem na Mistrovství světa v Muaythai, které se konalo v kolébce Thajského boxu a centru Siamu – Bangkoku. Toto mistrovství se zapíše do historie nejen rekordní účastí co do počtu závodníků (více než 800 závodníků z 87 zemí světa), ale také svým sociálně naučným doprovodným programem pro všechny účastníky. 

Gravel disciplína je spoustě lidí ještě neznámá, a tak vám přinášíme rozhovor s partnerem Kola pro život, pořadatelem série Gravel Blinduro a samozřejmě skvělým bikerem Michalem Prokopem.

Ahoj Michale, děkuju za pár minut času a ať tě dlouho nezdržuju, pustíme se rovnou do toho. Takže..

Řekni nám, co je to vlastně projekt Gravel Blinduro?

Gravel Blinduro chce svést na jedno místo cyklisty všeho druhu. Bikery, silničáře, cyklokrosaře, turisty, festkaře, chrty, pohodáře… S nohama oholenýma i řádně chlupatýma 🙂 Závodí se na oči. Žádný trénink. Trať složená z měřených úseků a transferů v lážo-plážo tempu. Rychlostní zkoušky po silnici, cestách, i trailech. Nic těžkého pro závodníka, dost náročné, aby hobík nezapomněl. Prostá pravidla. Berany a přilbu pro všechny!

Jak vzniklo spojení Gravel Blinduro a Kolo pro život?

Organizátoři z KPŽ mě oslovili, jestli by nebyla možnost Gravel Blinduro přiradit do víkendového programu Kola pro Život na Vysočině. Hned jsem si vybavil místní singletracky a nebylo co řešit.

Co od letošního ročníku očekáváš?

Spíš tento závod beru jako představení Gravel biků komunitě Kola pro Život. Je to jiný druh závodění než vyšponovaný maraton.

Je spolupráce plánovaná i na příští ročník?

Uvidíme jaké budou ohlasy na závod a podle toho se rozhodnu. Lokalita je to krásná s neuvěřitelnou přírodou.

Je něco, co jsi zjistil, že bys udělal příští rok jinak?

Zatím to vypadá, že Blinduro concept, tedy závodění na oči funguje. Samozřejmě, že je stále co zlepšovat a ladit.

Co dalšího máš v plánu do konce roku?

Na podzim v polovině října je naplánované Blinduro horských kol na Valašsku. Závod už je vyprodaný, limit 300 závodníků se naplnil během pár dnů.

A jak se ti tu zatím líbí?

Přeje nám počasí, závodníci mají úsměv na tváři, takže paráda.

Děkujeme Michale a doufám, že se zas brzo potkáme.

Akce to byla opravdu povedená a také ideální pro celou rodinu. Organizátoři odvedli skvělou práci a Vysočina Aréna je prostředí jak dělané pro bikery, takže určitě se vrátíme na příští ročník.

Adel, (red.)

Komentáře