Sdílejte
Více jak jednu a půl tuny nezdaněného tabáku zajistili celníci na Trutnovsku Foto: Celní správa

TRUTNOVSKO – KRÁLOVEC / Hlídka královéhradeckých celníků zastavila 4. dubna při běžné silniční kontrole v blízkosti bývalého hraničního přechodu Královec dodávku. Při kontrole dodávky celníci našli 1 621 kilogramů řezaného tabáku. Předpokládaný únik na spotřební dani byl vyčíslen na téměř tři a půl milionu korun.

Pětadvacetiletý řidič české národnosti na otázku celníků co dováží, uvedl, že neví, neboť nebyl u nakládky zboží.

„Původně měl vést dvě palety blíže neurčeného zboží o hmotnosti asi 1 500 kilogramů (při dalším šetření se jeho tvrzení potvrdilo). Celníci na ložné ploše objevili celkem dvanáct kusů neoznačených kartonových krabic s řezaným tabákem omotaných černou folií, které byly naloženy na šesti paletách. Vzhledem k tomu, že nebyly předloženy doklady, které by prokázaly řádné zdanění vybraného výrobku, celníci zboží zajistili a odebrali vzorky, které odeslali do Celně technické laboratoře,“ uvedla mluvčí mluvčí královéhradeckých celníku Martina Kolinská.

Prodejem nezdaněného tabáku by stát přišel na spotřební dani o částku 3 477 182 korun. Celníci případ nadále prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

V letošním roce se v Královéhradeckém kraji jedná o první případ tohoto druhu. Obdobné záchyty se v tomto regionu odehrály již v minulých třech letech, při kterých celníci zajistili celkem přes 18 000 kilogramů tabáku, jehož prodejem by stát přišel na spotřební dani o více jak třicet milionů korun.

Komentáře