Sdílejte
Vrtulník letecké záchranné služby v Úpici (Ilustrační snímek) Autor: Roman Mach - ZprávyExtra.cz

HRADEC KRÁLOVÉ / Královéhradečtí letečtí záchranáři z posádky vrtulníku Kryštof 6 zakončili rok 2015 dvěma resuscitacemi v terénu. V prvním případě vzlétli na žádost dispečinku pardubické záchranky k jednačtyřicetiletému muži, stiženému náhlou zástavou krevního oběhu. K druhému případu letěl vrtulník Kryštof 6 rovnou od předešlého případu. Zprávy o tom přinesl pro ZprávyExtra.cz mluvčí Královehradeckých záchranářů Ivo Novák.

K prvnímu případu vzlétl Kryštof 6 do lesa nedaleko Chvaletic. „Zdravotníci ihned po příletu na místo zahájili rozšířenou neodkladnou resuscitaci. Nemocnému mimo jiné zajistili dýchací cesty, napojili jej na umělou plicní ventilaci a zavedli nepřímou srdeční masáž pomocí speciálního přístroje. V průběhu ošetřování, kdy  pacientovi byly podány rovněž defibrilační výboje, se nepodařilo stabilizovat jeho základní životní funkce. Zasahující lékař se proto rozhodl transportovat nemocného za kontinuální resuscitace do katetrizační laboratoře Krajské nemocnice Pardubice. Do rukou připraveného týmu invazivní kardiologie byl pacient předán v kritickém stavu,“ uvedl Novák.

Výzvu k dalšímu zásahu u pacienta se srdeční zástavou obdrželi záchranáři přímo na palubu vrtulníku Kryštof 6 při návratu z předchozí akce. Vzhledem k tomu přistáli na místě kolapsu sedmdesátiletého muže v jedné z obcí na Královéhradecku  již za necelé čtyři minuty od výzvy.

„Rovněž u tohoto pacienta zahájila posádka LZS rozšířenou neodkladnou resuscitaci se všemi nutnými úkony a náležitostmi. Přibližně po deseti minutách, od jejího zahájení se záchranářskému týmu podařilo obnovit spontánní srdeční aktivitu nemocného. Následně byl jeho zdravotní stav stabilizován, aby mohl být naložen na palubu vrtulníku. Připraveným zdravotníkům ve Fakultní nemocnici V hradci Králové tak mohl být nemocnný předán ve stabilizovaném stavu,“ doplnil Ivo Novák.

Tato úspěšná resuscitace znamenala pro letecké záchranáře ze základny Kryštof 6 Hradec Králové poslední zásah roku 2015. Jejich počet se tak vyšplhal na celkových 627.

Komentáře